| Smekerutzu a întrebat:

Daca fac "celebrul" antrenament de 8 minute pentru abdomen ( http://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474 ), o sa vad rezultate intr-o luna sau doua?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Sa scazi indicele de grasime sub 10 %, in momentul in care faci asta o sa ai patratelele foarte vizibile. Asta nu se face prin exercitii, ci prin alimentatie.

Poti face si exercitii, dar nu abdomene ( alea sunt pentru masa musculara, si nici macar nu lucreaza tot abdomenul, doar partea de sus, ai nevoie si de alte exercitii pentru restul : crunch, crunch inversat, ridicari de picioare, bricege, etc. ). Pentru slabit cele mai eficiente sunt cele cardio : alergat, inot, bicicleta, dar ca lumea, minim 1 ora la sedinta.

Uite un articol care iti da cateva sfaturi generale :
http://hunkbody.ro/10-secrete-pentru-un-abdomen-6-pack-patratele/

Sunt si oameni cu metabolism rapid, care nu fac niciun fel de exercitii si nici nu sunt atenti la ce mananca si au patratele, dar astia sunt sub 10 % din oameni.

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ala e o cretinitate de antrenamnet, e bun doar daca ai metabolismul rapid.

Si abdomenul NU se face cu exercitii, se face in primul rand cu alimentatie, alimentatia conteaza 90 %, exercitiile maxim 10 %.

| Smekerutzu explică (pentru Cosmin86):

Bine, atunci ce trebuie sa fac/ sa mananc ca sa am "patratele" intr-o luna sau doua?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Smekerutzu):

Sa scazi indicele de grasime sub 10 %, in momentul in care faci asta o sa ai patratelele foarte vizibile. Asta nu se face prin exercitii, ci prin alimentatie.

Poti face si exercitii, dar nu abdomene ( alea sunt pentru masa musculara, si nici macar nu lucreaza tot abdomenul, doar partea de sus, ai nevoie si de alte exercitii pentru restul : crunch, crunch inversat, ridicari de picioare, bricege, etc. ). Pentru slabit cele mai eficiente sunt cele cardio : alergat, inot, bicicleta, dar ca lumea, minim 1 ora la sedinta.

Uite un articol care iti da cateva sfaturi generale :
http://hunkbody.ro/10-secrete-pentru-un-abdomen-6-pack-patratele/

Sunt si oameni cu metabolism rapid, care nu fac niciun fel de exercitii si nici nu sunt atenti la ce mananca si au patratele, dar astia sunt sub 10 % din oameni.

| Cosmin86 a răspuns:

Tocmai s-a publicat pe culturism.ro alt articol in domeniu :

http://www. culturism.ro/articole/secretul-obtinerii-patratelelor-pe-abdomen.html

Citeste-l si pe asta cu atentie.