| WayhaughtK a întrebat:

Cum pot creste in masa musculara?
Sunt femeie.
Stiu ca trebuie sa ma antrenez intens si sa consum proteine.
Ce sfaturi aveti?

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Proteinele e imposibil sa nu le iei orice alimentatie ai avea chiar si vegetariana. Important e caloriile surplus sau deficit.

Conteaza foarte mult selectia exercitiilor unde vrei sa pui masa si o periodizare corecta. Ce program faci full body?

| WayhaughtK explică (pentru anonim_4396):

Fac full body in unele zile.
In altele pun accent pe anumite zone gen: brate, abdomen...

| anonim_4396 a răspuns (pentru WayhaughtK):

Ce exercitii faci compuse?
Ai progresat in "greutate" pana acum?

| Paul754880338 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce numesti tu exercitii "compuse"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paul754880338):

Care folosesti mai multe incheieturi/ mai pe scurt transpir la ele. Dar sunt bune toate si compuse si izolare.

Da femeia e incepatoare cu ce greutati face? Ce tipuri de "indreptari" face? Mie mi se pare suspect programul, isi perforeaza spatele la conventionale. Romanesti as intelege. Plus aia nu e "intensitate" e " volum".

| Paul754880338 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Exercitii de baza. Am inteles. Intensitatea si volumul sunt invers proportionale in antrenament, iar 5x10 este undeva la mijloc, adica nu prea intens ( cam 60 -65% din maxim) iar volumul este de asemenea mediu.
Spatele nu se "perforeaza" la nici un fel de indreptari atata timp cat stapanesti mai bine tehmica de executie decat capacitatea de a fi arogant crezand ca stii prea mult pentru a mai asculta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paul754880338):

Si daca executi corect mie tot mi se pare mult. Imagineazati daca ai 180kg 100% din o repetare maxima, faci cu relativ 100kg pe barã ~117kg in total 5x10 care iti dã 5. 850kg aplicat asupra coloanei. Nu e mult? Pentru ca greutatea aia chiar daca e micã o ridici de multe ori. Plus mai intervine si oboseala etc etc

Din experienta mea indreptarile clasice de jos nu trebuie facute cu mai mult de 4-5 repetari per set si aia e prea mult. Speed work e mai ok decât volum de orice fel, adicã 10 serii cu 2-3 decât invers. 3x10 etc

| Paul754880338 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles, amice! Deci cu siguranta an de a face cu un baietel informat, cu experienta si desigur ceva rezultate care il reprezinta si ii dau tot dreptul de a comenta orice opinie sau teorie. Acestea fiind zise nu pot decat sa ini scor palaria in fata ta, nici intr-un caz nu as dori sa te contrazic. Ai putea sa faci o petitie si sigur vei mai gasi oameni care sa fie de acord cu asta si sa semneze. Petitie care ar cere interzicerea halterelor ca sport olimpic, argumentand cu cifre exacte cam ce presiune este pe coloana unui halterofil si cum sunt ei de inconstienti si neinformati sa faca asa o mare greseala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paul754880338):

"Petitie care ar cere interzicerea halterelor ca sport olimpic, argumentand cu cifre exacte cam ce presiune este pe coloana unui halterofil "
Sper ca esti sarcastic.
Daca e sa se faca o petitie e ca toti sa vada parerile unor halterofili si sportivi cu experienta in loc sa se apuce de capul lor.
Majoritatea accidentarilor sunt facute de oameni simpli neinformati, da si ma *** pe mine de râs când vine la mine un bosorog sa-mi zica sa nu fiu arogant(ego lifting cicã) la indreptari când imi spune ca a avut 3 herni de disc si accidentari laughing

| Paul754880338 a răspuns:

Te rog spu e-mi ce inseamna pentru tine intens si ce inseamna proteine? Te referi la suplimente proteice sau proteinele din mancare?

| WayhaughtK explică (pentru Paul754880338):

Proteinele din mancare
Iar prin "intens" zic de 3 ori pe saptamana cat ma duce corpul de mult

| cristiww a răspuns (pentru Paul754880338):

Ppaulmmle, dar pentru tine personal ce inseamna intens? poti detalia sau da exemple?

| Paul754880338 a răspuns (pentru WayhaughtK):

Atunci as propune sa reduci antrenamentul la ziua1 geno 5 x 10rep
Ziua 2 impins culcat cu gantere 5x10
Ziua 3 indreptari 5x10
Faci in prealabil 1- 2 seturi de incalzire apoi stabilesti o greutate cu care sa poti face cele 5 seturi cu o pauza de 2 minute. Antrenamentul nu ar trebui sa dureze mai mult de 40 min. Posibil ca pana acum entuziasmul tau a dus la supra antrenament, iar in acest caz progresul se lasa asteptat sau devine regres. Atentie! Mai mult nu inseamna mai bine! Calitatea insa poate face diferenta.