| Bisbiavatar12 a întrebat:

Daca sunt supraponderat si fac exercitii acasa cum ar fi : flotari, abdomene, tractiuni etc voi slabi sau doar voi pune masa musculara? Funda pentru raspunsuri argumentate

13 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

SupraponderaL. Daca faci tipul asta de exercitii, se dezvolta muschii sub grasime. Si tot e bine, e sanatos, endorfinele naturale se varsa in sange, vei fi puternic. Dar ca sa slabesti, trecuie sa faci exercitii cardio. Poti sa faci si acasa, de exemplu, alergi pe banda.

| alina2k18 a răspuns:

Concret, slabesti doar cu dieta!
Ce faci tu acasa e pentru a avea un tonus mai bun si pentru a nu fi sedentar!
Masa musculara se pune greu oricum si in nici un caz acasa cu flotari si abdomene.
De slabit dupa cum am zis, poti face sala si cu antrenor si 1.30h /zi, daca tu nu ai grija la ce mananci nu se va vedea aproape nimic!
Sunt inclusivi sportivi care au ani de zile in spate de sport intens si dieta corespunzatoare si daca au plecat in concediu 3 saptamani si au dat drumu la mancare calumea deja se vedewinking

| raMLesS a răspuns (pentru alina2k18):

Au plecat in concediu sa faca orale laughingwinking

| alina2k18 a răspuns (pentru raMLesS):

laughing)) plus normalewinking

| Bisbiavatar12 explică:

Am uitat sa mentionez, fac exercitii dar fara dieta.

| doctorandus a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Depinde, iti trebuie 4 ore de mountain biking pentru a arde un Big Mac.

| Shinderiu a răspuns:

Amandoua, vei slabi și se va pune și masa musculara, pentru ca tu când faci exerciții este ca și cum faci sport și când faci sport slăbești și faci și masa musculara. Funda?

| Kerre a răspuns (pentru Shinderiu):

Serios? Daca face flotari va slabi si va pune si masa musculara?

| adelin0577 a răspuns:

Nu e de ajuns sa faci exerciții daca nu te retii de la mancare...o dieta nu ar strica din punctul meu de vedere.

| Bisbiavatar12 explică (pentru adelin0577):

Stiu ca e foarte importanta si dieta insa nu ma vad tinand una.

| Bisbiavatar12 explică (pentru adelin0577):

Si cum adica "nu e de ajuns"? Voi pune masa musculara sau nu? voi slabi sau nu? concret te rog

| adelin0577 a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Da, vei pune si masa musculara, dar foarte putin, si trebuie sa muncesti din greu. De asemenea vei slabi foarte putin....eu am 83 de kg la 18 ani, si de 3-4 ani incerc aa slabesc si nu pot, dar nici nu ma ingras, raman pe aceeasi greutate. Tind sa cred ca asta e greutatea mea normala.

| Andras_Andrei_Daniel_2000 a răspuns:

Si eu am fost gras aveam 100 kg la 14 si 1, 80 sincer cu exercițiile de acasa nu prea faci nimic
Eu recomand sa mergi la sala cu antrenor personal pentru a te ajuta cu alimentația si regimul
Eu dupa 2 ani am slăbit 25 kg incepand cu un regim si niste exerciții mai usoare si cu timpul le-am îngreunat
(Este greu la inceput dar si rezultatele sunt pe masura )
Succes