| Oricine15 a întrebat:

DAU FUNDA!
E bun programul acesta pentru sala?
Luni-piept + triceps
Marți- Umeri + Trapez + abdomen
Miercuri - Spate + Biceps
Joi Picioare+ Abdomen
Vineri Umeri +Triceps
15kg alimentație bună 70kg
Vreau sa pun masa dar! Vreau sa pun mai mult accent pe Triceps + Umeri+Abdomen happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa pui accent pe umeri, pieptul ar trebui să-l cam scoți din programul de antrenament.
Oricum toate brospliturile sunt programe nașpa de urmat deci e garbage programul.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este bun pentru un copil de 15 ani!
Imi pare sincer rau, dar trebuie sa-ti spun ca nu este indicat sa faci sala la anii tai, deoarece hormonii de crestere iti vor fii blocati si vei avea de suferit, taman in perioada asta de creștere.
Sala este recomandata numai adultilor de peste 20 de ani.
la 15 ani, recomand cu toata caldura sa te apuci de un sport: volei, bachet, handbal sau inot.

| Oricine15 explică (pentru Violleta2022):

Păi da. dar sunt cu câțiva prieteni la sala etc si apropo cu ce m-ar putea afecta mai exact?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Oricine15):

Ti-am mai explicat: inhiba hormonii de crestere si dezvoltare si te afecteaza masiv, ca esti la pubertate, cand trebuie sa se finalizeze toate organele din corp si oasele, creierul, organele interne, tot.
Prietenii nu conteaza, cu ei te poti vedea la scoala, pe strada, pentru atat lucru nu trebuie sa-i imiti pe ei.

| ywar a răspuns:

Propun sambata si duminica program de cumparaturi - minte vanduta in cantitati industriale.

| siriusblack98 a răspuns:

Primele doua lucruri pe care vreau sa ti le spun:
1.Programul tau este foarte prost gandit si iti voi explica de ce.
2.Hormonii de crestere NU iti sunt blocati, persoana care ti-a zis asta are probleme psihice, asa zice mereu, ignor-o.
Tu esti clar un incepator si corpul tau nu este pregatit sa lucreze aceeasi grupa musculara de mai multe ori in aceeasi saptamana.Ca sa desfiintez mitul din capul tau, daca lucrezi mai des o grupa nu vei avea neaparat rezultate mai bune pe acea grupa.Muschiul se dezvolta in zilele de pauza, nu daca il soliciti incontinuu si nu-i dai timp sa se refaca.Ca tot am mentionat de zile de odihna, nu vad asa ceva in programul tau. Fara acele zile de odihna, iti zic sigur ca o sa tragi degeaba, vei intra repede in stagnare din cauza suprasolicitarii.Alta greseala in programul tau, nu trebuie sa faci niciodata umeri daca in ziua precedenta ai facut piept sau invers.Asta pentru ca la antrenamentul pentru piept iti vor intra si umerii iar apoi inseamna sa-i soliciti din nou fara sa fi apucat sa se refaca macar.Sunt 100% sigur ca daca ai facut greselile astea atat de mari care stau la baza bodybuildingului, cu siguranta nu cunosti nici exercitiile cum trebuie si nici sa mananci cum si ce este necesar. Sfat, mai aprofundeaza sau consulta un antrenor de fitness profesionist.

| Oricine15 explică (pentru siriusblack98):

Într-adevăr ai dreptate
Programul meu actual este in felul urmator : luni piept marți spate miercuri umeri trapez joi brațe vineri picioare
Am făcut programul acela la repezeală si sa vad daca o fi bun. oricum întrebam un antrenor la sala in legatura cu el
Zile de pauza nu pot să am pentru că sunt de la sat si m-am sincronizat cu programul părinților (oras) dar in aceste 4 luni am avut rezultate foarte vizibile ceea ce ma bucur bineinteles si am zis totodata sa fac modificari la program dar îl voi lăsa asa
Zi faina!

| Oricine15 explică:

Înălțime 1.83 happy