| Costelush123 a întrebat:

De azi am inceput sa ma duc la sala de forta, as vrea niste sfaturi pentru inceput, as vrea sa cresc in masa musculara dar si sa ma definesc.
Am 1, 75 cm si 65 kg big grin
Multumesc.

21 răspunsuri:
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Daca n-ai de gand sa tragi tare si sa te ti cel putin 3-4 ANI poti renunta de acum.Astia nu se fac in saptamana dinaintea plecarii la mare...

| Costelush123 explică (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Frate, ma refeream la cu totu altceva, de ex: cum sa combin pieptu cu bratele sau ceva de genu, si da vreau sa ma tin.
Am mai facut 2 luni dar nu prea faceam nimic mai mult mergeam sa fac caterinca...
Si acuma vreau sa ma apuc tare.

| florynmondialul a răspuns:

Nu te mai lua dupa prosti care vorbesc numai sa se afle in seama uite aici tot ce ai nevoie de la antrenament la alimentatie si restul:http://www.culturism.ro/

| NDC12 a răspuns:

Ca sa te definesti prima data trebuie sa cresti in masa musculara.

| andreicaia99 a răspuns:

Deci in primul rand nu iti stiu varsta care conteaza. daca esti inca minor si te poti inalta eu zic sa nu folosesti ridicarile din picioare pentru ca coloana se va face praf. in rest poti face orice dar nu uita daca vrei sa fi mai inalt mai asteapta o perioada si apoi poti face si acele exerciti! funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru andreicaia99):

Tu raspunzi ca sa cersesti o "funda" dand sfaturi tampite?

penibil

| andreicaia99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu sunt raspunsuri tampite, asta e adevarul dar fa cum crezi tu

| NDC12 a răspuns (pentru andreicaia99):

Serios? Tu esti asta praf de aici, nu coloana se va face praf.

COPILAS SALA NU OPRESTE CRESTEREA IN INALTIME

| Cosmin86 a răspuns (pentru andreicaia99):

Arata-mi un singur articol STIINTIFIC care sa sustina asta

Eu iti pot arata 5 care sustin contrariul + o gramada de EXEMPLE PERSONALE, cel mai bun fiind evident Arnold, facea genuflexiuni cu peste 200 kg pe umeri ( o greutate pe care nici 5 ca tine n-o misca ) si a ajuns la 1.92 inaltime.

| andreicaia99 a răspuns (pentru NDC12):

Esti tu sigur ia intereseaza-te si dupa vorbim. la unele exercitii iti afecteaza cresterea.

| NDC12 a răspuns (pentru andreicaia99):

Dupa nick-ul tau ai 14 ani maxim ( 99 ), pe langa asta mai esti si tare in gura. Eu nu ma cert aici cu voi ca sa induc oamenii in eroare, de ce nu intelegeti odata si nu " bagati la cap " sala nu opreste cresterea in inaltime, in loc sa dati un sfat rau cuiva documentati-va si dati un sfat bun.

| florynmondialul a răspuns (pentru andreicaia99):

Nu iti faci coloana! bineinteles ca pui presiune pe ea dar nu exagerat incat sa iti opreasca cresterea! mai documentativa si voi!

| lollipops a răspuns:

Imbina exercitiile aerobe cu cele anaerobe...si renunta la acadele. Da-mi-le mie! happy

| nopainnogain29 a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai cam 6 mese pe zi, 2 din ele pot fi suplimente, eu iti recomand serious mass de la on, poti sa mai iei creatina.Cat despre antrenament, trebuie sa faci cu greutati mari sa poti face minim 6 maxim 8-10 repetari.De definit nu poti, pentru ca inca NU AI CE SA DEFINESTI.

| NDC12 a răspuns (pentru nopainnogain29):

Cel putin 5 mese pe zi, si suplimentele nu inlocuiesc o masa, daca nu stiai happy.

| nopainnogain29 a răspuns (pentru NDC12):

Cred ca stiu mai bine decat tine sincer.Si nu cred ca esti tu in stare sa mananci de MINIM 5 ori pe zi si sa mai iei si suplimente. Dupa ce bei o cupa serious mass nu iti mai trebuie nimic vreo 2 ore(si eu luam 2 pe zi si mancam de 2 ori)

| NDC12 a răspuns (pentru nopainnogain29):

Nu stii deloc mai bine decat mine, si ba da, pot sa mananc 5 mese pe zi minim. Suplimentele nu INLOCUIESC o masa! Ma trezesc dimineata la ora 7, Beau un shake 100% whey protein, la 7:30 mananc omleta din 3 oua + salata de rosii, etc,+ un pahar cu lapte. La ora 11 mananc cereale cu lapte sau un iaurt la alegere + 5 grame creatina combinata cu dextroza. La ora 2 mananc ceva bogat in proteine si carbo( Piept de pui cu ceva la alegere ( cartofi piure, etc ) + Peste. La ora 7 seara, masa inainte de antrenament Cartofi prajiti cu gratar sau Orez+piept de pui + Salata de fructe ca desert. Ora 8 antrenament, termin la 9 beau un shake 100% whey proteine+30 grame dextroza, la maxim o ora merg acasa si mananc din nou ceva bogat in proteine, la alegere. ( ultima masa )

Vezi ca Serious Mass e gainer, nu proteine.

Daca luai de 2 ori pe zi si mancai de 2 ori, iti zic eu ca nu pui muschi pe tine.

| nopainnogain29 a răspuns (pentru NDC12):

Am zis eu ca mananc de 2 ori desteptule? si vad ca te lauzi tu ca mananci de 5 ori pe zi, da din ce am vazut mananci foarte putin, si imi ziceai mie ca suplimentele nu inlocuiesc o masa.Pai eu mananc de 4 ori pe zi legume/orez/cartof fiert, etc carne si tot ce se poate la fiecare masa si acel serious mass este destinat cresterii masei musculare.Cu acel program al tau nu prea ai sanse sa pui ceva pe tine, mai ales ca iei pauze prea mari intre mese.Trebuie sa mananci din 2 in 2 ore.Bafta

| NDC12 a răspuns (pentru nopainnogain29):

In primul rand nu cred ca ne cunoastem ca sa imi vorbesti arogant, ok?

Mananc foarte putin? Trebuie sa mananci din 2 in 2 ore? UNDE MANANCI TU PRIETENE DIN 2 IN 2 ORE DACA MANANCI DE 4 ORI PE ZI? Vezi ca te contrazici singur.

Si pe langa ce ti-am spus mai sus ca mananc, intre orele 3-7 mai mananc ceva, cum ar fi un baton proteic. Bafta si tie.

Lasa-ma pe mine sa imi fac griji daca pun masa musculara sau nu cu programul asta.

| Costelush123 explică:

Da, am 18 ani.