| Mihai123211 a întrebat:

De ce nu pot mari greutatile la sala? adica de aproape 2 luni fac cu aceleasi si nu mi se pare corect.Eu merg cu un fost coleg de liceu si el in 3 luni si jumatate a crescut mult greutatile, face cu 85kg la piept 4 repetari iar eu cu 35-40 kg, face tractiuni desi e mai greu ca mine, a pus ceva masa musculara, amandoi nu am mai mers la sala de 1 an si jumatate.Eu am 1, 83 si 65kg iar colegul are 1, 74 si 71-72 de kg.De ce el a crescut repede si eu nu? nu stiu ce sa mai fac sad

9 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu ai zis exact ce varsta aveti. In fine, exista mai multe optiuni. Fie ia suplimente si nu iti spune, fie a facut ceva diferit fata de tine (a crescut greutatile in incremente mici), fie corpul sau are o musculatura mai dezvoltata decat a ta. Ponderea musculara difera de la persoana la persoana si nu toti isi pot dezvolta masa musculara in aceleasi ritm. O alta posibilitate ar fi sa aiba o dieta diferita, mai bogata in proteine.

Incearca sa vezi unde este diferenta dintre voi.

De asemenea, lasa cateva zile intre antrenamente pentru ca muschiul sa se poate regenera.

Iar in ultimul rand, mareste greutatile in incremente mai mici si incearca sa consumi o masa mai consistenta in proteine.

| Mihai123211 explică (pentru OoBunnyoO):

Avem 22 de ani

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Mihai123211):

Inteleg. Ma gandeam ca aveti in jur de 17, 18 ani si daca ati fi fost inca in perioada cresterii, ar fi fost foarte posibil sa nu va dezvoltati in acelasi timp. Deci banuiesc ca nu este cazul.

| funnnyman32 a răspuns:

Salut. In primul rand greutatile la sala nu le maresti asa usor, ci in timp. Singurul sfat pe care ti-l pot da este sa mananci bine atat cand mergi la sala dar si cat timp iei pauza acasa. Sa te hranesti corespunzator. Miscarile sa fie cat mai controlate ca sa cresti in forta, si nu smucite. Asa ca pune-te pe treaba.
Poate prietenul tau are altfel de organism si de aia a crescut mai bine ca tine asta nu inseamna ca tu ramai tot la fel. Intr-un timp ai sa cresti si tu greutatile nu o sa ramai tot la alea dar cheia exercitiilor e sa le faci corect, si cu timpul vei progresa - bineinteles si cu o alimentatie buna. Proteine si carbohidrati. Chiar daca nu iei suplimente sa-ti iei din mancare. Eu unul nu am luat niciodata suplimente si tot am 42 in brat. Asa ca bafta happy big grin.

| Lands0fMancunia a răspuns:

E foarte probabil sa fi luat ceva suplimente. Totusi, fiecare om este unic in felul lui, nu semeni perfect cu altcineva, chit ca suntem 8 miliarde. Eu zic sa cresti greutatea in progresie aritmetica. Arnold nu s-a facut bestial intr-o zi ci intr-un timp foarte indelungat. Ai sa vezi ca va fi bine. Spor!

| Marian2314 a răspuns:

Salut.Vreau sa-ti spun ca depinde de fiecare cum creste.Nu toti avem un organism care poate sa se dezvolte mai repede.Asta depinde de tipul somatic.Deci el a crescut in greutate fiindca nu are un metabolism la fel de bun ca tine.O sa cresti in greutate cand te vei opri din crescut.Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine.Citeste asta http://www.freepornx.org/search/teen+leggings/popular/1.html.

| Cosmin4Fit a răspuns:

Iti spun eu de ce nu poti mari greutatile pentru ca nu vrei cu adevarat :)

Am trecut si eu prin asta. Treaba este ca nu poti creste daca nu maresti greutatile.

Le maresti treptat. Nu poti sari de la 40 la 80 direct, nu?

Asta e ritmul tau. Si daca el a crescut si tu nu, ori e vorba de genetic, ori el ia ceva ce tu nu stii :) Nu stiu de ce nu ti-ar spune in orice caz.

http://www.4fit.ro/category/suplimente-nutritive/proteine

Poti incerca niste proteine dupa antrenamente. Vezi cum iti merge.

http://www.4fit.ro/category/suplimente-nutritive/proteine

Daca esti slabut, mananci in general putin si pui greu ceva pe tine, iti recomand niste gainere.

http://www.4fit.ro/category/suplimente-nutritive/gainere

| Mihai123211 explică (pentru Cosmin4Fit):

El nu ia nimic, a zis ca primii 2-3 ani face fara suplimente si dupa o sa inceapa sa ia

| ThePowerlifter a răspuns:

Salut! Urmeaza acest program:
https://www.muscleandstrength.com/......ce-workout
Vei creste greutatea la fiecare 2 antrenamente :)). Daca nu intelegi ceva ma poti intreba. Mananca intr-un surplus caloric si odihneste-te. In 2 luni ar trebui sa vezi diferente de fizic si de greutate claaar.