| JusTPauL a întrebat:

Aproximativ câte exerciții pentru spate și câte pentru piept ar trebui sa fac, ca să cresc în masa musculara?
Eu de exemplu fac câte 7, 8 tipuri de exerciții a câte 4, 5 serii, 8-10, repetări.
Am crescut în forță și ceva fibra musculară, dar as vrea sa mai pun și ceva grăsime pe mine ca am aproape de 8-12%.
Cat ar trebui sa ma antrenez sa nu ard atâta grăsime dar sa dau și randament dacă tot merg la sala.

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Si daca stii pe cineva care se antreneaza mega-PROST, trebuie sa-l imiti?

| JusTPauL explică (pentru Cosmin86):

Nu îl imit deloc, avem exerciții și tipuri diferite, eu doar am zis ca nu ma antrenez asa mult.
Și oricum sa faci cu 120-130 la piept nu cred ca e un antrenament prost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai putine zile pe saptãmânã cu o frecvetã mai mare impartite zilele cu exercitii adicã in loc de 8 exercitii intr-o zi le imparti in doua pe sapt, simplu. Nu inteleg cum de nu te plictisesti cu basicul acela 8-10, fibra poate fii antrenatã si in 1rep si pânã la zeci de rep.

| JusTPauL explică (pentru anonim_4396):

Eu din câte știu trebuie minim 6 rep ca să ajungă mușchiul sa fie antrenat calumea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru JusTPauL):

Incearca un antrenament cu DOAR 2-3 repetari pe serie. Dar alege o greutate astfel incat sa nu poti 4 repetari.

Spune-mi cum te simti dupa happy

| Ha0t1c a răspuns:

Ce.i cu volumul ala ma, esti MrOlympia?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ha0t1c):

Nu ma ce ai? e Dorian Popa hatz hatz sau Angel Fitness hey prieteni.

| JusTPauL explică (pentru Ha0t1c):

La mine e ok. Am pe cineva în sala face 5 antrenamente pe săptămână a câte 4, 5ore, doar pe forță.

| Ha0t1c a răspuns (pentru JusTPauL):

4, hai maxim 5 exercitii (la spate) sunt suficiente, a cate 3-4 serii. Antreneaza-te inteligent, citeste despre fiecare grupă împarte, citeste despre exercitii sa vezi fiecare ce "face" si alege-ti exercițiile care lucrează toata musculatura spatelui. Nu 2 exercitii care fac acelasi lucru. De fapt si 5 ar fi multe daca esti începător. Rezuma-te la tractiuni, îndreptări si poate ramat. 3-4 si la piept și sunt de ajuns. Citeste despre grupele musculare, vezi cum lucrează fiecare in biomecanica (cred ca se numeste), citeste despre exercitii, de exemplu tricepsul are 3 capete, pentru un rezultat maxim si un triceps frumos trebuie "lovite" toate 3. Daca-ti alegi exercitii la întâmplare e posibil sa lucrezi cu 2 exercitii diferite, dar care lovesc acelasi/aceleasi cap/capete. Si n-ai facut nimic. E un exemplu. Tehnica e cheia, alimentația e cheia, genetică e Dumnezeu, odihna e cheia. Vezi, toate prostiile astea de mai sus trebuie să fie strâns legate intre ele.