| SaSune a întrebat:

De vreo 2 luni am inceput sa fac exercitii fizice acasa. Fac 100 flotari, 120 abdomene, 90 genoflexiuni si 105 repetari cu o gantera de 4 kg pentru fiecare brat.Toate astea le fac aproape in fiecare seara(in afara de week-end). Am o dilema:e vreo problema daca fac flotarile in serii de cate 10? Adica 10 serii de 10(am citit ca numarul flotarile trebuie sa il cresc treptat). Am 17 ani, 1. 90 inaltime si 75 kg.

Va rog, o parere! happy

1 răspuns:
| RS4 a răspuns:

Depinde pentru ce vrei sa le faci! daca vrei sa dezvolti musculatura, faci cat mai multe, pana nu mai poti, iar cu timpul le cresti numarul (20 x 3 serii de exemplu). Eu zic ca 10 sunt prea putine, adica pe cand s-ar forta muschiul, tu te opresti si il lasi in repaos! dar daca atata poti maxim 10 intr-o serie, cu timpul vei putea mari numarul lor! incearca 12 sau stiu eu, pana cand abia te mai poti ridica de la podea! bafta!