| deepinside777 a întrebat:

vreau sa imi cresc musculatura. In fiecare seara alerg 1 ora pe teren, dupa care vin acasa si fac putine exercitii cu gantera pentru biceps si triceps + niste exercitii pentru abdomen si piept, vor da rezultate in timp daca voi continua?
Vreau sa imi ziceti daca stiti ce fel de exerciti stiti pentru piept, abdomen, biceps si triceps care sa dea si rezultate,in afara de exercitiile clasice gen : Abdomene, genoflexiuni,flotari etc.

Dau funda + vot si fara raspunsuri idioate, merci! happy

16 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Du-te la sala si fa-ti un program CORECT de 3-4 antrenamente pe saptamana + o alimentatie speciala pentru muschi ( fara asta nu faci NIMIC nici cu toate exercitiile din lume )

Si nu mai alerga in perioada de masa musculara, alergi doar in perioada de definire.

| deepinside777 explică (pentru Cosmin86):

Da cum sa nu poti face muschii fara sala? laughing Nu vorbi prostii happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru deepinside777):

Acum depinde, daca esti la tara si te apuci sa muti bolovani si busteni cu mainile goale, pui ceva muschi

dar tu stai la apartament, nu? cum pui muschi la apartament?

| deepinside777 explică (pentru Cosmin86):

Da cate exercitii sunt pe lumea asta, plus ca exista si aparatura de cumparat acasa (daca nu doresti sa mergi la sala), in cazul meu eu am doar o gantera dar sunt destule metode sa faci muschii si acasa, si bine inteles ca tot in anii de zile ii si realizezi happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru deepinside777):

Doar cu o gantera nu faci mare lucru, macar du-te in parc unde sa poti sa faci tractiuni.

Eu as pune gantera intr-un rucsac si as face tractiuni si flotari cu ea in spate. E mai bine decat exercitiile de izolare pentru biceps-triceps pe care le faci.

MEREU exercitiile de baza sunt mai bune decat alea de izolare.

Alege-ti o zi pentru flotari ( piept-triceps-umeri ), multe tipuri de flotari ( cu greutate evident ), o zi de tractiuni, o zi de picioare, 2-3 zile pauza si apoi reiei.

Si sa faci maxim 10 repetari pe serie. Poti mai multe, maresti greutatea.

Asta + o alimentatie bogata in proteine, si o sa pui ceva muschi. Pacat ca n-ai o haltera sa faci indreptari si genuflexiuni, cele mai bune exercitii pentru masa musculara.

| deepinside777 explică (pentru Cosmin86):

Da, ar trebui sa imi fac un orar, asta n-ar strica. Acuma stii cum e, ma descurc cu ce am laughing. Oricum Merci pentru sfaturi o sa tin cont de ele!

| Cosmin86 a răspuns (pentru deepinside777):

Important e sa maresti mereu greutatea folosita, la ORICE execitiu, chiar si la tractiuni ( mereu maresti greutatea pe care o legi de tine, cum ar fi mai pui greutati in rucsac, daca n-ai centura de greutati ).

Spor(t)

| NuMaContrazice a răspuns:

Toate astea le faci zilnic?! Muschii trebuie sa se si refaca.Mai bine fa-ti un program, de exemplu azi fac pentru abdomen, maine fac biceps+triceps+piept si eu fac si umeri, poimaine fac picioare si spate si antebrat eventual.
Trebuie sa mananci bine, sanataos si sa aiba multe proteine. Exercitiile (crezi sau nu) sunt la fel de importante precum alimentatia.

| NuMaContrazice a răspuns (pentru NuMaContrazice):

"...spate si antebrat eventual", antebratul il poti face cand faci biceps, triceps....nu am vrut sa zic sa-l faci cand faci spatele si picioarele big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Mădălllinna a răspuns:

Buna! Categoric, daca vei continua si vei avea un program de exercitii. vei ajunge la un rezultat dorit.
Uite aici ceva ce te poate ajuta(foarte eficient)
http://www.youtube.com/watch?v=cNtgtIUPvgo

| boyboyplayboy99 a răspuns:

Incearca sa mergi la sala si fa-ti un program bine stabilit + o alimentatie bogata in proteine happy

| ilovejdm12 a răspuns:

Mai bine la inceput ai merge la sala aprox. 3 luni si dupa sa continui cu exercitiile astea pentru a mentine musculatura.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ilovejdm12):

Ce sa mentii dupa 3 luni?

muschii se fac in ANI DE ZILE.

CE NAIBA faci dupa 3 luni?

esti doar un COPIL MIC complet paralel cu sportul, nu?

| RexCuParuCret a răspuns (pentru ilovejdm12):

Ce sa faci in 3 luni de sala abia daca ai un tonus muscular mai bun.