| Mircea9 a întrebat:

Deci recunosc sunt gras! Am 115kg la 16 ani 186cm! Daca merg la sala si o sa fac cardio gen bicicleta banda si un regim alimetar care na nu necesite prea mare cheltuiala ar fi ok? din familia mea toti sunt "bine facuti" si am vazut ca greutatea maxim admisa la inaltimea mea ar fi in jurul a80kg ce pareri aveti sa merg la fitness?

20 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Mergi la fitness CAT MAI REPEDE! Este o greutate foarte mare. La inaltimea ta poti sa ai lejer 85-90 de kg dar nu kilogramele conteaza. Conteaza procentul de grasime din corp. Nu sti obez daca ai 85kg cu 10% grasime corporala. Inseamna ca kilogramele alea sunt doar masa musculara.

Deci mergi cat mai repede la sala, MUUULT cardio, combina o zi de alergare cu o zi de bicicleta si lasa pentru inceput antrenamentul cu greutati. Nu mai manca cu 4 ore inainte de culcare, renunta la grasimi.

| pwp a răspuns:

Da,si eu am facut fitness si m-a ajucat foarte mult...doar ca am stat o perioada scurta.Totusi e o atmosfera placuta, poate gasesti si un prieteni care sa-ti tina de urat.

| WR104 a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa mergi la fitness, pentru tine cardio este cel mai bun, o sa slabesti si de la sarit coarda, nu-i nevoie de un regim alimentar exagerat atat timp cat mergi la sala de de minim 3 ori pe saptamana.
Succes!

| LegionarulRoman a răspuns:

Trebuie neaparat daca vei sa slabesti, sa incerci HIIT. http://antrenorulmeupersonal.ro/categorie/blog/slabire/ -uitate aici : sunt 57 articole despre slabitul sanatos, rapid si de lunga durata.

| cristiiiiiii a răspuns:

Da parerea mea e ca trebuie sa mergi.
+ ca trebuie sa renunti la dulciuri, fast-food, bauturi acidulate

| para001 a răspuns:

Du.te la doctor si vezi ce zice

| bObby123 a răspuns:

Sa mergi la fitness e cel mai bun lucru pentru tine!
cat despre alimentatie intraba-l pe instructoru de la sala ce sa manaci si ce nu, el stie mai bine decat noi!
bft la slabit

| Crash94 a răspuns:

La doctor ai fost?

| cuib a răspuns:

Miscare multa, mancare putina. Nu manca pana ce te saturi, mereu sa te ridici de la masa nesatul. Mult succes

| tigrutacrinuta a răspuns:

Da! Trebuie sa mergi la fitness si sa faci un regim. vitaminele dau pofta de mancare, deci le scoatem. trebuie ceva proteina pentru muschi(nu ma refer la suplimente). mai trebuie si minerale. important e sa nu faci un antrenament haotic si sa mananci legume, fructe, oua etc. desigur in doze mici
bft!

| KittyCriss a răspuns:

Dupa parerea mea ar trebui sa faci mult sport, ar trebui sa mananci putin si des si totusi sa ai grija ce mananci; mancare fiarta sau la gratar si sa reduci din carne, trebuie sa mananci multe fructe si legume.

| Acuarella a răspuns:

Buna! Nu trebuie sa iti faci griji in privinta kilogramelor, se poate rezolva, nu zic ca este usor dar se poate. Trebuie sa fi atent la ce mananci, si sa incepi sa faci miscare in fiecare zi. Astazi mergi pe jos 30 de minute, maine incerci 40 de minute, dupa incerci sa alergi putin ( prima data 10 minute, a doua zi 15, 20, 25 si tot asa). In fiecare zi te motivezi mai tare si incerci sa faci mai mult cat mai mult ca sa iti depasesti propriul record. Eu sunt la scrima si cand cineva ma doboara, cand pierd o lupta, strang tare din dinti si ma ambitionez mai tare sa castig data viitoare si sa nu ma mai doboare nimeni. Nu baga in seama ce spun ceilalti despre tine. Eu daca ma luam dupa toti cei din jurul meu ( care imi tot spuneau ca este un sport prea violent si prea dur si renunt cat mai repede ca nu o sa ajung nicaieri) nu ajungeam aici si nu mai eram unde ma aflu. Asa ca nu baga in seama comentariile urate ale oamenilor, tu trebuie sa mergi inainte si sa incerci sa scapi de cateva kg in plus. Sper ca te-am ajutat, mult succes happy

| JamilaGizeh a răspuns (pentru Acuarella):

Scuza-ma dar la varsta si la kilogramele lui chiar TREBUIE SA ISI FACA GRIJI IN PRIVINTA KILOGRAMELOR! In primul rand pentru sanatate! Ar trebui sa faca ceva cat mai repede,pentru ca ii va fi din ce in ce mai greu.
"mancarea nu are nicio infuenta asupra kg",pe bune? Adica pot sa mananc un platou intreg de slanina, carnati, mici, cartofi, ceafa de porc... apoi sa mai beau si 2 pahare de cola si sa nu aibe nici o influenta asupra kg? Intr-adevar ajuta enorm de mult miscarea dar trebuie sa mananci si cum trebuie, sa tii un regim.

| Acuarella a răspuns (pentru JamilaGizeh):

De fapt eu mananc aproape zilnic la fast-food sau grasime, carne si sa stii ca sunt slabuta, adica am aproape 12 ani si 42 de kilograme, adica nu sunt nici macar plinuta. Mananc mult dar fac si foarte mult sport happy Desi ai si tu dreptate, daca mananci prea multe grisimi sau carne nu este bine, totusi regulatwinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Acuarella):

Tu ai metaboism rapid, altii care nu au ca tine se ingrasa mancand pe jumatate cat tine.

La 12 ani aproape zilnic la fast-food? parintii tai sunt inconstienti?

| Acuarella a răspuns:

Buna! Ai putea sa incerci in fiecare zi sa faci din ce in ce mai multa miscare. Azi mergi pe jos 30 de minute, maine o ora, poimaine incerci sa alergi 5 minute, 10, 15, 20, 15, 30 si tot asa. Sa te gandesti ca trebuie sa iti depasesti propriul record. Nu lua in seama comentariile urate ale altora ( eu sunt la scrima si daca faceam asta nu ajungeam nicaieri). Apropo, am uitat sa iti zic ca mancarea nu are nicio infuenta asupra kg. Sper ca te-am ajutat, mult succes sper sa reusesti! happy

| Acuarella a răspuns (pentru Acuarella):

Scuze ca am scris de doua ori, din cauza leptopuluiwinking

| smiley6634 a răspuns:

Du-te copile la doctor si vezi ce e cu tine, poate ai ceva o boala de exemplu, la 16 ani ai 115 kg e grav ...Incearca sa mananci mai putin si sa faci vreo 3-5 ore de sport pe zi fugi 2-3 km pe zi bine nu poti din prima.Prima data incearca 1 km, dupa 2 si dupa 3 deci concluzia este sa faci cat mai mult sport cred ca te-am ajutat... Spor la slabit!

| Mircea9 explică:

Manac numai mancare gatita si un suc sau o bere cam de 2-3ori pe sapt nu am mai mancat de la fast food de cel putin 3luni

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mircea9):

E ok. continua, si evident, sport.

Apropo :

http://www.getfit.ro/......abire.html

Uite acolo ce mai poti manca. Mancarea gatita e si aia grasa de multe ori, incearca sa mananci carne la abur sau fiarta ( sau chiar gratar ) cu legume, cartofi copti, orez fiert, etc.