| BlackScribble a întrebat:

Deci,vreau sa ma apuc de sala ca sa grabesc putin procesul de slabire si sa ma si tonifiez in timp ce fac asta(plus ca am celulita,as vrea sa scap de ea).Azi am fost pentru prima data si mi-a explicat instructorul ce, cum si cat sa fac.La aparate nu folosesc decat greutati mici, de 10 kg, cam asa si fac in jur de 10-12 exercitii cu fiecare..sau in fine, pana obosesc dar cam atat fac.Pe langa astea fac 1-2 min si la steeper,bicicleta cat imi vine mie, dar nu foarte greu si pe banda alergare usoara la viteza 7.00 cat suport.Azi am alergat 20 de minute ca nu eram obisnuita si mi se usca gatul foarte repede. Intrebarea mea e urmatoarea: cu ritmul asta o sa reusesc sa slabesc sau doar o sa mi se formeze muschi in locul grasimii si o sa cantaresc si mai mult si o sa fiu la fel de plinuta? laughing Tin sa zic ca am inceput sa am o alimentatie mai sanatoasa decat in ultima intrebare..ma axez pe branza,lapte,legume,fructe si putina carne de pui uneori. Raspunsuri serioase, va rog.Eu as vrea sa ajung la maxim 55 kg

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Muschii nu se transforma in grasime si nici vice-versa. sunt 2 tipuri de tesuturi total diferite. nu ai tu sanse sa faci muschi atat de mari sa pari cu ei la fel de mare cum pari cu grasime. din cauza ca grasimea are volum mare si densitate mica, muschii au volum mic si densitate mare (cam 1 kg de muschi fata de 1 kg de grasime pe o masa este de 5-6 ori mai mic ca dimensiune. deci si in corp cam la fel). deci pana ajungi tu sa ai muschi in locul grasimii si sa mentii aceeasi dimensiuni o sa ai niste craci mai ceva ca Arnold laughing. si la banda/ greutati de 10 kg NU ai cum sa ajungi acolo.

| candygirl a răspuns:

E normal sa incepi sa lucrezi cu greutati mici. Imediat ce te obisnuiesti cu ele, poti trece la unele mai mari. Nu este nicio graba. Bicicleta, mie nu mi se pare ca face mare lucru. Incearca sa te axezi mai mult pe banda, unde, din nou, e normal ca la inceput sa nu poti alerga foarte mult. Ca sa nu ti se mai usuce gatul, inspira pe nas si expira pe gura. trage cat aer poti, apoi scoate-l pe tot. muschii nu vor inlocui grasimea laughing. daca alergi, arzi grasimea, iar cu celelalte exercitii iti dezvolti muschii, care se vor vedea frumos odata ce slabesti. si eu, cand am inceput sa merg la sala, se vedea ca am slabit, dar aveam greutate mai mare. asta pentru ca tesutul muscular este mai greu decat cel adipos(grasimea). deci nu te speria daca se intampla asta laughing. bafta!

| BlackScribble explică (pentru candygirl):

Si tu in cat timp ai ajuns la un rezultat? nu neaparat la rezultatul final, dar totusi un rezultat la care sa se vada cat de putin ca ai slabit.

| candygirl a răspuns (pentru BlackScribble):

Nu stiu exact... dupa vreo 3 luni eram destul de multumita de rezultate. dar odata ce incepi sa vezi rezultatele, nu te mai multumesti si vrei tot mai mult laughing). dupa 4-5 luni m-a intrebat o fata de ce mai merg la sala daca arat asa laughing.

| BlackScribble explică (pentru candygirl):

Pai odata ce o sa ajung si eu la un oarecare rezultat tot o sa mai merg la sala ca sa ma mentin.ca doar nu slabesc si apoi ma ingras la loclaughing) asta nu-i treaba

| candygirl a răspuns (pentru BlackScribble):

Nu ai putea face asta nici daca ai vrea laughing). nu te lasa inima sa stai acasa in pat si sa mananci toate prostiile cand stii cat ai muncit. o sa vezi ca dupa un timp, fara sa vrei, o sa incepi sa ai mai multa grija ce mananci. si o sa te si simti prost daca lenevesti cateva zile.