| Geig a întrebat:

Deși fac sala de câteva luni și am mărit greutatea, daca fac mai mult de 80 de flotări intr-o zi, fac febră musculară mult mai mare decat la sala. Atât de mult se forțează mușchii când fac flotări sau e din cauza că nu e obișnuit corpul cu acest tip de exercițiu? De ce este asociat conceptul de definire cu flotările? Practic îți forțezi mușchii când le faci. Întreb deoarece toate sălile sunt închise, poate făceam flotări

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cel mai probabil e din cauza ca nu sti sa te antrenezi la sala. Fa la sala un antrenament cu cineva care se pricepe si care se antreneaza pana cand tremura efectiv, sa vezi ce febra faci.

"De ce este asociat conceptul de definire cu flotările" -> cine naiba face asocierea asta? Doar doar un copil mic pampalau. "Conceptul de definire" este asociat cu ALIMENTATIA, nu cu antrenamentele.

Si nu faci doar flotari (care lucreaza 70% piept si 30% umeri + triceps), faci si alte exercitii (tractiuni, ramat cu corpul tau, genuflexiuni, fandari, crunch, ridicari de picioare din atarnat, muscle-up daca poti, etc.).

| Iejej a răspuns (pentru Cosmin86):

Ești paralel cu sportul băiete. Probabil că ești vreun instructor bătut în cap care crede că le știe pe toate și caută să atragă clienți. Probabil că ai făcut sportul la fara frecventa. Logic că dacă te duci la sala te duci ca sa îți depășești limitele. Dai niste sfaturi ca sa nu adormi. Logic că dacă tragi la sala iar apoi lucrezi in premiera cu propria greutate corpul tau va fi solicitat până se obișnuiește. Am impresia că că dați copy paste de pe net. Daca nu va pricepeți nu mai dați sfaturi

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iejej):

Si la sala nu lucrezi cu corpul tau? 2-3 tipuri de tractiuni la bara, flotari la paralele, genuflexiuni, fandari?

"Daca nu va pricepeți nu mai dați sfaturi", serios? Daca EU cu toata experienta mea nu ma pricep, sa nu dau sfaturi?

Esti doar un prostalau firav si pampalau, care isi da si el cu parerea, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde si pana unde e asociat conceptul de definire cu flotările? Când mă gândesc la definire ma gândesc in primul rând la dietă și apoi la cardio. Nicio treabă cu flotările.
Ți-ai răspuns singur, nu esti obișnuit cu acest tip de antrenament.

| Sekim a răspuns:

Raspunsul e destul de simplu. Corpul tau nu este obisnuit cu un anumit antrenament. Poti sa faci 80 de flotari in fiecare zi, chiar e indicat si vei vedea o imbunatatire daca mananci corespunzator. Febra asta musculara poate sa apara si daca nu oferi corpului destule proteine pentru a repara muschii de dupa antrenament. Diferenta intre flotarile tale si antrenamentul de la sala este ca la flotari, tinand cont ca le faci continuu, antrenezi aceeasi muschi constant cu un efort ridicat de 80 de ori, iar la sala faci exercitii diverse pe o perioada de timp mai mare. Daca nu faci exercitiile corespunzator la sala sau antrenamentul nu este destul de intens, exercitiile tale sunt cam degeaba pentru ca vei avea o crestere de 2 ori mai mica.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sekim):

"Poti sa faci 80 de flotari in fiecare zi, chiar e indicat" -> DE CAND e indicata o asemenea cretinitate de antrenament?

| Sekim a răspuns (pentru Cosmin86):

Argumentează de ce sunt flotările o cretinatate, te rog. Daca spui așa ceva, nu știu ce să spun despre experiența aia a ta rolling on the floor

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sekim):

1. Muschii se dezvolta in zilele de pauza, NU cand ii antrenezi. Niciun sportiv (nu vorbesc de copii pampalai care fac flotari, ci de sportivi cu medalii) nu lucreaza aceeasi grupa zilnic

2. La flotari lucrezi mereu cu aceeasi greutate, pentru masa musculara si forta trebuie sa maresti greutatea, NU numarul de repetari. Numarul de repetari nu ar trebui sa depaseasca 8-10 repetari, cand POTI mai multe, maresti greutatea

3. Corpul NU are doar piept, triceps si deltoid anterior, mai are si alte grupe. De ce sa nu lucrezi tot?

| vclaudiu7 a răspuns:

In primul rand, nu fa acelasi exercitiu zilnic. Este normal sa simti tensiune la aceeasi grupa musculara daca nu o lasi sa se odihneasca. Nu o sa cresti in masa musculara, in special nu o sa cresti in triceps facand zilnic fara oprire flotari. Imparte-ti antrenamentele pe zile, de exemplu push-pull-legs
Push: piept triceps umeri
Pull: spate biceps trapez
Leg: glutes, cvadriceps, gambe, femurali (gen efectiv picioare)
Si alimentatia neaparat sa fie corecta, cu necesarul caloric, proteic, odihna!
Succes!