| Anddreeaaada11 a întrebat:

E bine cum mi-am structurat antrenamentul pentru a slabi si sa am un abdomen plat?
Luni: HIIT (High Intensity Interval Training)
Marti: Exercitii abdomen
Miercuri: HIIT
Joi: Exercitii abdomen
Vineri: HIIT

Stiu ca cel mai mult din toata treaba asta consta mult in alimentatie si incerc s-o fac cat mai bine: 4 mese mici pe zi ( mic dejunul, pranzul, inainte de antrenament si dupa antrenament) si o gustare ( intre mic dejun si pranz ). Mesele constand mai mult in proteine, iar gustarea un fruct. E bine?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pare ok, dar e cam intens antrenamentul, faci fata la 5 antrenamente pe saptamana? Daca da e ok, altfel recomand sa iei si miercuri pauza, daca te supra-antrenezi nu rezolvi mare lucru.

Seara nu mananci nimic?

| Anddreeaaada11 explică (pentru Cosmin86):

Pai pe la la 7 - 7 jumate e ultima masa, pentru ca ma culc cam la 10.
Fac fata pentru ca inainte sa ma apuc de HIIT, am facut cardio clasic la intensitate medie, deci n-am inceput chiar direct atat de intens.
Am citit ca as putea avea rezultate mult mai vizibile decat cu o ora la intensitate medie, ca se arde mai repede grasimea, asa-i?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anddreeaaada11):

Da, ai rezultate mai bune decat o ora la intensitate medie. DAR, pentru cele mai bune rezultate trebuie sa le combini, corpul se adapteaza foarte usor si se obisnuieste si cu efortul HIIT. Cel mai bine e sa combini, 2 saptamani faci HIIT, alta faci alergat la intensitate medie, mai faci si alt tip de efort, etc.

Variatia e cea mai eficienta.

Chestia cu ultima masa e ok. Acum mai ramane sa vedem concret ce rezultate ai, ar trebui sa fie ft bune happy

| Anddreeaaada11 explică (pentru Cosmin86):

Ok. Multumesc mult! Ar trebui...

12 răspunsuri:
| vacarescu a răspuns:

Tine dieta Keto, cardio in fiecare zi 30 minute. Faci prea multe abdomene. Muschiul abdominal e si el muschi are nevoie de refacere. Ptr arderea grasimilor e bine ca inainte de antrenament sa consumi grasimi( sanatoase). Daca ti dieta Keto cum trebuie in 2-3 sapt depide de procentu de grasime si apa pe care il ai tu in corp dar daca esti mai slabuta si vrei sa te tonifiezi o sa reusesti foarte bine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru vacarescu):

Si dupa alea 2-3 sapt ce se intampla? ca la orice dieta, te ingrasi la loc. Dietele sunt de evitat

| vacarescu a răspuns (pentru Cosmin86):

Dietele sunt de evitat? Nu sti ce vorbesti. Sti ce inseamna dieta Keto? Avand o viata sportiva/activa si disciplinata nu te ingrasi absolut deloc. Eu fac culturism de 5-6 ani sunt la punct cu toate dietele ( din experineta).

| Cosmin86 a răspuns (pentru vacarescu):

Vezu ca se scrie "stii", doar nu esti analfabet. Si eu fac culturism si urasc dietele, doar imi asigur necesarul proteic si de carbohidrati.

| vacarescu a răspuns (pentru Cosmin86):

Inseamna ca nu ai experienta nici vechime. Mai ai mult de lucruwinking

| vacarescu a răspuns (pentru Cosmin86):

Inseamna ca nu ai experienta nici vechime. Mai ai mult de lucru. Pentru un sportiv care concureaza habar nu ai ce inseamna pregtirea. Sa slabesti din perioada de masa cate 8-10 kg pana ajungi la un BF....de iti vine rau. Oricum nu are rost vorba multa aici.

| Cosmin86 a răspuns (pentru vacarescu):

Stiu, sa scazi indicele de grasime sub 10 %, termogenice, cardio pana iti vine rau, carnitina, alimentatie stricta, etc.

Dar tu uiti ceva, ea nu e culturist, nu are antrenamentul unui culturist, pregatirea lui, etc., un om normal daca ar urma dieta unui culturist probabil s-ar alege praful.

Dieta trebuie sa fie personalizata, in functie de varsta, inaltime/greutate, metabolism, pregatire ( nu poti sa ceri unui sedentar sa manance ca aia de la mr olympia, o sa ajunga direct la urgente cu perfuzii ), etc.

| vacarescu a răspuns (pentru Cosmin86):

Keto o tine majoritatea fetelor care vor sa faca o treaba buna. Nu trebuie sa fie culturista. Alimentatia stricata etc...ti-am mai zis ai multe de invatat. Keto e bazata pe prot 1 gr pe kg de masa corp. si grasimi. Carbohidratii nu mai mult de 20-30 gr pe zi. Energia o iei din grasimi. La fiecare 5 zile ureaza 2 zile de incarcare ( doar carbohidrati). Dar te las pe tine ca tu esti sefu aiciwinking dar te-as sfatui daca dai un sfat da pe bune nu din capu tau fara experienta

| gflorin a răspuns:

Hiit poti sa faci zilnic cu pauza in weekend. Nu se pune problema de supra antrenament in cazu asta, sunt si programe zilnice de max intensity interval training