Întrebare recomandată | AndreiTex a întrebat:

E bine sa trag de fiare la 16 ani am 1.80 inaltime si as mai vrea sa cresc vreo 5 cm, fiarele influenteaza cresterea?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Stai ca am raspuns la altceva :))

Uite pentru tine :
http://hunkbody.ro/qa-trasul-de-fiare-imi-afecteaza-cresterea-in-inaltime/

Citeste articolul ala :)

23 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Oaaaaa. va bateti in anatomie laughing. mai bine iesiti la un suc decat sa va certati ca tzatzele la coltul blocului happy

| vSorin a răspuns:

Încearcă mai bine cardio happy
Ești prea mic pentru greutăți.

| Vladuthz a răspuns:

Atata timp cat ai sub 24-25 de ani, nu e bine sa tragi de fiare.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Da! Nici un sport de forta nu este recomandat persoanelor sub 25 de ani! Asta doar teoretic deoarece doar la varsta de 25 de ani corpul inceteaza a se mai dezvolta.Ridicarea de greutati, mai ales de la sol, suprasolicita genunchiul.In genunchi, noi oamenii avem hormonul de crestere. Daca tu suprasoliciti genunchii in mod repetat, fara a tine cont de o dieta bazata pe calciu+vitaminaD+magneziu (cel putin), cu siguranta iti va afecta cresterea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

De unde naiba ai scos 25 de ani? arata-mi te rog un singur articol medical care sustine aberatiile enumerate de tine

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Cosmin86):

Copile, cand faceam performanta in culturism amator tu inca papai cereale cu lapte."Articolul" este experienta mea, pe care am dobandit-o in urma a 4 ani de sala de forta si 2 ani de culturism amator.Dar tu fa ca tine si nu lua in seama un sfat prietenesc de la cineva cu mai multa experienta. Tine-o tot asa si vei ajunge departe!

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Pai am facut sala de la 16 ani, si am crescut fara probleme, aveam 1.72 aprox. si acum am 1.84 la 26 de ani, nu vad care e problema happy

Si toti colegii de liceu cu care am mers atunci au crescut, nu a ramas nimeni "pitic".

"cand faceam performanta in culturism amator tu inca papai cereale cu lapte" nu sunt asa convins happy

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Cosmin86):

In primul rand refuz a ma antrena cu tine intr-o discutie in contradictoriu.Intreaba pe oricine, ba nu, pe ORICINE care stie macar diferenta dintre fibra si tendon si iti va zice exact ce ti-am zis si eu! Daca nu v-a afectat voua cresterea asta inseamna ca cei care au descoperit asta sunt inepti? Particularitati vere, ai auzit de asa ceva? Tu nu esti ca mine cum eu nu sunt ca Vladuthz, de exemplu!

Cat despre convingerile tale, da-mi pace! Sunt satul de persoane care se dau altcineva pentru ca sunt incapabile sa-si accepte existenta.

Uite-te la intrebarea ta, dupa care la raspunsul tau pentru mine. Daca nu vezi nimic in neregula, atunci vere, cresterea nu este singura ta problema!

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

"asta inseamna ca cei care au descoperit asta sunt inepti", te rog sa-mi arati si mie un singur articol scris de un medic sportiv ( sau alt specialist in domeniu ) care sa sustina ce ai zis tu.

Atat, un amarat de articol scris de specialisti, sa vad si eu cine sunt "aia" de care vorbesti.

P.S. : "Sunt satul de persoane care se dau altcineva", nu ma dau altcineva, am destula experienta in domeniu, domnule culturist amator happy

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Cosmin86):

Poftim un os ca sa-ti satisfac curiozitatea http://www.naturalplus.ro/blog/?tag=genunchi

Cat despre experienta ta...Nu la asta m-am referit. Daca cu adevarat aveai 26 de ani intelegeai ce vroiam sa spun!

Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Cred ca tu NU VEZI BINE, nu eu am pus intrebarea. Copil mic, care abereaza din folclor si nu are niciun articol stiintific in domeniu sa ne arate.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Cosmin86):

Articolul explica ce fel de antrenamente sa faci pentru a pune masa musculara dar si pentru a nu-ti afecta cresterea

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

De fapt in articol nu scrie nimic despre cresterea in inaltime, ci doar despre forma corecta de executie deoarece este un exercitiu periculos ( nu la fel de periculos ca indreptarile, dar totusi ).

Despre cresterea in inaltime sau afectarea ei -> nimic.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Cosmin86):

E bine sa trag de fiare la 16 ani am 1.80 inaltime si as mai vrea sa cresc vreo 5 cm.

De aici orice om care se afla in deplinatatea facultatilor mintale va trage concluzia ca tu, cel care a pus intrebarea, ai 16 ani si 1.80m inaltime.Si ca ai mai vrea sa cresti cel putin inca 5 cm.Tu ai intrebat daca este posibil ca la 16 ani sa faci si sala dar sa nu iti afecteze cresterea.

Spune-mi tu mie, inteligentule, ce logica ar avea ca acum, dupa ce ai implinit varsta de 26 de ani, ai facut sala si totusi ai mai crescut sa mai pui o astfel de intrebare?

Saisprezece ani este varsta la care toti ne credem zei, ca avem un scop si viitor bine pus la punct.Te inteleg de ce nu vrei sa accepti ca nu ai dreptate.Dar pana si incapatanarea are o limita!

De la 16 la 26 sunt 10 ani.Cum iti permiti sa vi si sa imi spui ca dupa 10 ani de sala nu sti aceste lucruri esentiale pentru orice sportiv?

Stai jos, trage aer in piept, bea un pahar cu apa si reanalizeaza-te.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Cosmin86):

Ma scuzi, acum am observat! Imi retrag tot ce am spus rau la adresa ta.Chiar sunt obosit...

| AndreiTex explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Eu sunt cineva Cosmin86 e altcineva eu nu m-am contrazis deloc cu tine, tu cu Cosmin86 ai facut dialog pana acum nu cu mine uitate.

| AndreiTex explică (pentru AndreiTex):

Offf ce ati facut pe aici.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AndreiTex):

Pe scurt:

- proteinele nu au nicio treaba cu testosteronul ( deci nu afecteaza potenta ), oricum proteine ai si in mancare ( in aproape orice aliment, in concentratie mare se gasesc in carne, peste, branza, oua, lactate )

- nu te afecteaza cu nimic, dar ai grija ca multe suplimente au si altceva pe langa proteine ( carbohidrati, aspartam, creatina, etc. )

Iti recomand un concentrat proteic de calitate ( avizat medical ), care nu are aspartam si are putini carbohidrati, eventual are si enzime digestive si ceva glutamina.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AndreiTex):

Stai ca am raspuns la altceva :))

Uite pentru tine :
http://hunkbody.ro/qa-trasul-de-fiare-imi-afecteaza-cresterea-in-inaltime/

Citeste articolul ala :)

| KnowEverything a răspuns:

Sincer, ai putea sa te apuci de innot mai bine.
http://sport.smash.ro/natatie/cel-mai-complet-sport-inotul/

In afara ca te dezvolti uniform, te mai si distrezi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru KnowEverything):

Si la sala nu te dezvolti uniform? happy

| KnowEverything a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, dar faci un set de exercitii pentru asta. In timp ce in ce am spus eu iti dezvolti muschi in acelasi timp. Inteles? (adica la sala nu prea cred eu ca poti sa faci in acelasi timp si exercitii pentru maini, picioare, abdomen, spate)

| KnowEverything a răspuns:

In completare, trasul de fiare e comentat de muschiulosi de mai sus laughing mai exact AlecsR tongue