| UnNumeScurt a întrebat:

Am 1.80 m la 15 ani. Inaltimea asta o am cam din clasa 8-a, e posibil sa cresc mai mult de atat? Nu as vrea asta si am incercat pe cat posibil sa influentez asta. Nu practic nici un sport, din cele in care am citit ca te-ar ajuta sa devii mai inalt. Doar ridic greutati, desii stiu ca asta influenteaza negativ cresterea. Voi ce parere aveti? O sa mai cresc? Pana la cati ani, pana la ce inaltime minim?

Răspuns Câştigător
| cezar003 a răspuns:

Mai ai sanse sa cresti cativa cm si pana la 18 ani, cresterea in inaltime poate fi estompata prin genoflexiuni cu haltera si sporturi cu greutati mari, nu stiu in ce masura este mit sau adevar dar sunt sporturi contraindicate celor care vor sa se lungeasca.Dar nu trebuie sa-ti fie frica de crestere altii ar da orice pentru cativa cm in plus
In mod normal dupa cresterea in inaltime urmeaza sa te dezvolti, chiar daca acum ti se pare ca esti lung si subtire, fa culturism dar nu abuza cu greutati foarte mari pentru ca ai inca oasele si ligamentele fragile pana dupa 16-17 ani

2 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Se poate sa treci si de 1.90, depinde, nu ai ce sa faci. Dar nu stiu de ce nu ti-ar conveni, e bine sa fii inalt.

| DennisW a răspuns:

Eu aveam la 15 ani 1, 72. Nu am mai crescut pana la 25 cand am mai luat deodata trei centimetri. Asa ca te poti astepta la surprize.
Totusi, e o inaltime frumoasa. 1, 80-1, 90 e bine. Daca treci de inaltimea asta e mai interesant (nu ca ar fi rau).