| Paix a întrebat:

E tarziu sa te apuci de box la 17 ani?

Răspuns Câştigător
| MarvK a răspuns:

Normal ca ai sanse. Lupta de strada e una... sa zicem murdara, in care dai cum prinzi, doar nu ii spui lu' ala " BA! Stai ca eu fac box, lupta ca la box nu ca la ciobani. ", dar el sigur da si cu picioarele, si MMA ar fi bun pentru luptele de strada. Si intr-o bataie de asta, nu stii cum cade si il omori naibii acolo, cel mai bine e sa actionezi cu o Directa, FIX in nas, si apoi asupra corpului, acolo nu exista nici un risc de moarte, doar coaste rupte si dureri infernale la ficat. La concursuri si meciuri, ai timp sa mergi, e clar asta, nu te poate opri nimeni, nici macar antrenorul, si daca acolo vei lua bataie, te va stimula sa muncesti mai mult.

16 răspunsuri:
| PanaceuUniversal a răspuns:

E cam tarziu pentru oxul de performanta.Dar poti sa il practici ca si sport!

| Gabriello02 a răspuns:

Daca esti bun la asta nu.

| DavidTheTrueMMAFighter a răspuns:

Nu chiar.Ideal era la 14 si sa faci MMA.

| Нор_Ника_1998 a răspuns:

Niciodata nu-i tirziu pentru ceva

| MarvK a răspuns:

Nu, e chiar foarte bine, multi boxeri renumiti s-au apucat de box chiar de la 21 de ani in sus. Deci ar fi bine daca te-ai apuca la varsta asta, deoarece, banuiesc, ca la 17 ani esti dezvoltat, fizic vorbind, dar si mental. Deci cred ca ar fi bine sa te duci.
Bafta.

| Paix explică (pentru MarvK):

Pai m-am apucat si fac de performanta, ma descurc. Dar vad alti de 13, 14 ani care sunt mult mai buni decat alti de varsta mea, si asta ma descurajeaza intr-un fel deorece daca el este mult mai bun din multe puncte de vedere la varsta respectiva, imagineazati cum o sa fie peste 2 - 3 ani. Sieu am foarte putin timp sa recuperez experienta lor.

| MarvK a răspuns (pentru Paix):

Intr-adevar, nu te supara, iti dau exemplul meu, nu ca m-as lauda, dar sunt unii care chiar nu sunt facuti pentru asta, deoarece uite... am 14 ani, si m-am apucat si eu de box acum 3-4 luni, si faza e ca erau altii acolo care se chinuiai sa traga de fiare, sa ajunga cine stie ce, cand au ajuns in ring, s-ai pierdut, sunt pur si simplu buni doar sa dea in sac si in palmare, nu si in adversar. Deci repet, trebuie sa fii si dezvoltat mental, nu doar fizic, deoarece, mentalitatea conteaza cel mai mult in box, nu neaparat fizicul, ti-l dau exemplu pe Morosanu' ( al nostru ), chiar daca practica kickbox, e cam aceeasi treaba, are 1.65 si rupe tot. Deci are o mentalitaete grozava, pentru un pitic, are tupeu si forta. Oricum, ori musti, ori esti devorat.

| Paix explică (pentru MarvK):

Da asa este... dar au si o mentalitate buna, gandire, tehnic si extrem de vigilent, dar nu inteleg cum de au asa capacitate mentala si nau nici cateva saptamani de box, presuspun talent, dar vreau sa im idezvlt si eu orecum accea mentalitate in ring, tehnic. Oare cum pot dezvolta? din cate stiu eu doar din experienta.

| Paix explică (pentru MarvK):

Apropo respect ca practici box-ul, sa te tii!
" Never back down "

| Paix explică (pentru MarvK):

Si mai ceva, pe mine mar tenta foarte muult, cam la 18-19 ani sa ma apuc de MMa sau kick-box, dar oare nu este prea tarziu? merita?

| MarvK a răspuns (pentru Paix):

Trebuie sa ai chestia asta in sange, in sens ca, dupa cum ziceam, prieteni in afara ringului, DUSMANI DE MOARTE in ring, pur si simplu... il mananci de viu. Problema e cum te antrenezi tu, pentru ca ai nevoie si de forta, nu numai de tehnica, prezie si rapiditate. Antrenorul tau ti-a spus vreodata ce sa faci in ring, daca nu, intreaba-l, si cred ca o sa-ti dea cam aceleasi raspunsuri, mai intreaba-l cate ceva despre meciurile in care a participat si el, ca din moment ce e antrenor, banuiesc ca a fost boxer. Si cred ca o poti dezvolta si prin mai multe lupte de strada, sau trebuie sa fii ori FOARTE calm, ori FOARTE FOARTE FOARTE nervos, sa ai asa niste nervi, incat sa il rupi, si luptele de strada te ajuta pentru nu stii niciodata cu cine te confrunti, deci trebuie sa dai in tot ce prinzi, atata timp cat este nevoie, nu sa te iei de om degeaba. Cel putin eu chiar daca bat bine, nu ma iau de om degeaba, sunt genul pacifist, care tace si face.

| MarvK a răspuns (pentru Paix):

Pai ori te tii de box ori faci altceva de pe acuma, parerea mea e ca la varsta asta ar trebui sa te duci la sala, pur si simplu sa arati mai bine, si apoi sa te duci la un sport de contact, oricare iti place tie, dar nu cred ca o sa mai ai timp la varsta aia, deci ori te tii de ceva acuma, ori te duci la sala si iti faci timp apoi sa te apuci de sportul cu adevarat dorit. Parintii tai ce cred despre asta?

| MarvK a răspuns (pentru Paix):

Mersi. happy

| MarvK a răspuns (pentru Paix):

Si inca o chestie, trebuie sa te tii de el, nu ca alti ciobani care se duc acolo numai de dragul de a se duce, si a stie si ei sa dea cu pumnul happy.

| Paix explică (pentru MarvK):

Mda ai dreptate in multe privinte.
Deci despre bataie de starda im ieste foarte frica, adica imi asumi niste riscuri foarte mari, de Doamne fereste sa il omori si altele, cand esti in fata in fat cu el nu te gandesti la astea sau cand te bati. Dar is multe riscuri crede-ma, nai ide, gandeste doar cand dai un croseu in viteza in tampla adversaruli, fara manusi, mana goala!, poti sai spargi tampla si sa moara, sau arcada foarte usor, pierde mult sange, homoragie, si daca n use intervine medical, ii gata. deci is multe.
Parintii mei nu prea conteaza deorece de la 18 ma duc sa lucru, nu in acelasi oras cu parinti desgur, poate chiar in strainatate, si as vrea sa ma apuc de kick-box sau MMA mi se pare mult mai complex, liber dar trebuie sa ai sange, dar si vigilenta si un intinct dezvoltat. Dar totusi nu este prea tarziu, sa am sanse sa merg la concursuri, meciuri etc?

| MarvK a răspuns (pentru Paix):

Normal ca ai sanse. Lupta de strada e una... sa zicem murdara, in care dai cum prinzi, doar nu ii spui lu' ala " BA! Stai ca eu fac box, lupta ca la box nu ca la ciobani. ", dar el sigur da si cu picioarele, si MMA ar fi bun pentru luptele de strada. Si intr-o bataie de asta, nu stii cum cade si il omori naibii acolo, cel mai bine e sa actionezi cu o Directa, FIX in nas, si apoi asupra corpului, acolo nu exista nici un risc de moarte, doar coaste rupte si dureri infernale la ficat. La concursuri si meciuri, ai timp sa mergi, e clar asta, nu te poate opri nimeni, nici macar antrenorul, si daca acolo vei lua bataie, te va stimula sa muncesti mai mult.

| MarvK a răspuns:

Intr-adevar*