| Lupulalbastru a întrebat:

Este bine sa alergi in fiecare zi? Am ca scop sa slabesc, nu sa depun masa musculara sau altceva.Ideea e ca ma cam dor picioarele dupa prima zi, si m-am gandit la o zi de pauza sau ceva de genu...

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, ajuta. Incepe cu mai putin efort la inceput si creste-l treptat, daca incepi greu din prima te extenuezi si n-o sa mai fii la fel de productiv in urmatorea zi.

| RAY a răspuns:

Eu recomand culturismul si daca slabesti pentru ca cu cat ai mai multa masa cu atat slabesti mai repede, a alerga 30 de minute arde putin pentru ca alergarea nu consuma multa energie practic nu consumi grasimi direct si ramai pe carbo, lucrul care declanseaza acest lucru se numeste sprintul sau tabata ele find foarte bune, daca poti baga sprinturi de 4 minute 30 de secunde pauza intre ele daca nu baga tabata, febra musculara e buna e semn ca faci treaba buna, dar totusi cel mai important e deficitul caloric,degeaba faci sport si manci mult sa stii,renunta la dulciuri,cofetarie, patiserie, paine etc majoritatea personalor cu care am discutat mi-au spus ca cand au reununtat la otravurile de mai sus au slabit, manca sanatos multe legume low carb, carne, grasimi sanatoase etc
daca deja te gandesti la pauze din prima zi ce sa spun, ce imc ai?

| Lupulalbastru explică (pentru RAY):

Imc meu este de 21.5. Sunt un tip destul de slab, doar ca de vreo cateva luni incoace am inceput sa fac putina burta (nu mare, doar cat sa se observe daca port un tricou), de aceea m-am apucat de alergat, dar o sa tin cont de ceea ce ai spus tu in legatura cu sprinturile si tabata. De renuntat am renuntat la cat mai multa mancare care imi oferea carbohidrati goi sau fara nutrienti si am introdus mese mult mai sanatoase.Deja sincer dupa nici 3 zile si vreo 20 se km alergati ma simt mult mai bine.Azi am facut pauza dar incerc sa fac niste exercitii de bodyweighting vreo 30 de minute...

| RAY a răspuns:

Programul tabata sau sprinuturi e pe 4 zile sa stii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce te doare. Daca te dor muschii e ceva normal mai ales daca nu ai antrenament.

Daca te dor articulatiile atunci schimba suprafata pe care alergi sau foloseste niste incaltari speciale pentru alergat.

Cel mai bine ar fi sa o iei mai usor la inceput si sa alergi odata la 2 zile

| KanameKuran a răspuns:

Nu conteaza ce fel de activitate fizica faci, atat timp cat depui un efort suficient de mare incat sa consumi un anumit numar de calorii. Pentru a slabi trebuie sa folosesti mai multe calorii decat consumi(mananci). In mod normal se recomanda 30 de minute de activitate fizica pe zi. Fie ca alergi fie ca ridici greutati sau faci gimnastica, atat timp cat te misti este bine. Daca vrei sa faci febra musculara sa dispara mai repede, mananca zahar/ ciocolata (nu multa, 1 lingurita de zahar sau 1 patratel de ciocolata).

| calinabz a răspuns:

Salut, tine cont de faptul ca greutate nu este acelasi lucru cu grasime. Si tu, cu siguranta vrei sa dai jos grasime. Sfatul scurt pe aceasta tema contine 3 elemente: antrenament cu greutati + nutritie + cardio (fie ca e steady pace, high intensity). Poti elimina partea cu antrenamentul, daca nu intra in discutie pentru tine, insa in final depinde de tine cat de mult iti doresti acest lucru. https://www.youtube.com/watch?v=cMkEishv07A

| Scîrlat_Mădălina_1992 a răspuns:

Nu contează cât de mult alergi, dar este important să ai grijă și de câtă putere are organismul tău. Ai putea încerca să iei Neurergin în zilele în care știi că vei depune mai mult efort. Îl găsești aici: http://www.biosunline.ro/neurergin.html