| AN2009 a întrebat:

Este bun acest program pentru sala?

Luni: Piept + biceps
Marti: Spate + triceps
Miercuri: Picioare ( cateodata pauza )
Joi: Umeri + trapez
Vineri: Piept + biceps sau simplu
Sambata: Brate ( Triceps, antebrat, daca pot mai fac si biceps, daca nu, nu fac )
Duminica: pauza

Cate exercitii sa fac la o grupa?
Bag bicepsul mai des pentru ca pana acum nu prea am facut deoarece am probleme cu incheieturile ( ma dor ), si acum ma dor dar ma fortez.

Dau funda la cel mai detaliat raspuns. Multumesc

15 răspunsuri:
| Tyysonn a răspuns:

Nu-i bun deloc.
In primul rand include abdomenul si nu mai sarii peste " picioare",
in niciuncas sa nu lucrezi de doua ori pe saptamana aceleas grupe, cu exceptia abdomenului, care il poti lucra zilnic.
Ia in considerare faptul ca muschii cresc in timpul repaosului in timpul exercitiului fizic ei se epuizeaza si se consuma dar ii stimulezi ca in timpul repaosului sa se refaca mai mari. Este pe principiul ce nu te omoara te face mai puternic, dar daca tu ii omori de 2 chiar de 3 ori pe saptamana poti face odihna cate vrei ca ei nu vor creste.

Cine ti-a facut programu asta e un inconstient.
Orice program poate fi bun atata timp cat respecti niste reguli, in primul rand nu faci de 2 ori aceeasi grupa de muschi, exista exceptii dar nu esti la acel nivel de exceptie,
regula doi : nu combini piept cu triceps sau cu umerii in aceeasi zi, de preferat a3-a zi, nu combini spate cu biceps sau cu piept, si ar fi de preferat sa lucrezi doar picioarele intr-o singura zi, pentru ca reprezinta grupa cea mai mare de muschii, abdomen de 3 ori pe saptamana sau chiar zilnic si programul trebuie sa fie pe 5 zile. cel putin 2 pauza de refacere de obicei miercuri si duminica sau sambata si duminica.
Programele date de cei de mai jos sunt bune. uite aici inca un exemplu.

Ziua 1: Spate - abdomen
Ziua 2: Brate - biceps - triceps
Ziua 3: Pauza
Ziua 4: Picioare- Abdomen
Ziua 5: Piept - antebrat
Ziua 6: Umeri - trapez - abdomen
Ziua 7: Pauza

Poti face maxim 4 ex/grupa dar fiecare exercitiu cu 3 serii, adica per total sa fie 12 serii
Sau faci 3 exercitii cu 4 serii fiecare.

Daca esti la inceput cu sala incearca sa faci cate 15 repetari, daca nu poti face 15 scate din greutate, este foarte important, macar o luna doua, pe urma poti sa te duci la 12 repetari si sa te mentii acolo undeva la 10-12 dar nu mai jos, pentru ca inseamna ca faci cu greutati prea mari pentru tine si risti sa te accidentezi in loc sa pui masa.
Daca ai avut probleme cu incheieturile nu le mai forta, pentru biceps incearca sa faci tractiuni, sau sa folosesti bara Z in loc de cea dreapta si gandere.
Nu exagera cu greutatile, minim 15 repetari.
Este un sport pe care trebuie sa il practici ani de zile pentru a avea rezultate cu adevarat.

Un ultim sfat : sa nu uiti niciodata de incalzire, ca la educatie fizica, te scuteste de accidentari, incalzeste bine si incheieturile, fac pariu ca nu le incalzeai.

| Cosmin86 a răspuns:

1. bagi biceps mai des => o sa ai un biceps mai mic
2. la fel pentru piept
3. luni biceps si marti spate? luni piept si marti triceps? laughing

Intre piept si triceps sa fie 2 zile distanta ( la fel intre spate si biceps ). Grupele astea ori le lucrezi impreuna ( spate-biceps si piept-triceps ), ori lasi 2 zile intre ele.

Mai bine faci :

luni -> piept, biceps
marti -> picioare
joi ->spate, triceps
vineri->umeri, trapez

Asa e mult mai bine.

| Ovidiu_Andreii_1993 a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu bag:
luni : piept+triceps
marti:biceps
miercuri:pauza
joi:picioare+abdomen
vineri:spate
sambata:umeri+trapez
duminica:pauza

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ovidiu_Andreii_1993):

Pare ok programul, dar marti stai doar 20-25 de minute la sala?

| greyhound a răspuns:

1. cam putin timp de refacere;
2. luand in considerare ca te dor incheieturile esti sigur ca vrei sa lucrezi grupele de 2 ori pe saptamana?
3. bicepsul se dezvolta repede, nu-i nevoie sa-l omori
4. la programul asta 2 exercitii
5. daca ai sub 18 ani sau peste 24 gaseste alt program

| bObby123 a răspuns:

Programu meu e cam asa
Luni : piept, biceps, abdomen
Marti : spate, triceps, abdomen
Miercuri : Umeri, trapez abdomen
Joi : Piept, biceps, abdomen
Vineri : Picioare, abdomen
Sambata, Duminica pauza!

| Cosmin86 a răspuns (pentru bObby123):

Cu programul ala o sa ramai firav happy

1. abdomen dupa fiecare antrenamnet => progrese foarte PROASTE pentru abdomen si LENTE
2. piept si biceps de 2 ori pe saptamana => pectorali plati, am vazut destui laughing
3. luni biceps si marti spate? si vrei sa ai bicepsi cu prostia asta? laughing

Mai citeste, programul e praf

| bObby123 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cu programu asta praf in 5 luni am ajuns sa am in brate 38 de la 31, si am reusit sa scap de ceva grasime abdominala si de piept sunt destul de multumit.
Exercitiile se mai fac si cum iti intra mai bine, nu ca la cartewinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru bObby123):

Da, pentru ca incepatorii cresc INDIFERENT cat de prost se antreneaza. Dar o sa te plafonezi foarte rapid.

Daca mergea sa te antrenzi asa, nu ar fi acordat nimeni 5-6 zile pauza la o grupa dupa antrenament, ca ce rost ar fi avut? Si totusi, TOTI care au rezultate bune acorda pauza aia.

P.S. : biceps si piept = grupele cocalarilor, nu te supara dar doar un cocalar care vrea sa arate penibil ( in cativa ani, cand o sa se piarda simetria fata de restul grupelor ) le antreneaza mai des.

Toate grupele trebuiesc antrenate LA FEL, daca vrei sa arati atletic.

| hibrid112 a răspuns:

Eu la inceput facem exact cum a zis Cosmin86 si iti garantez are rezultatehappy

| mersec2RR a răspuns:

Nu mai fa sport o saptamana mai mult sau mai putin. faci cand iti trece 90% sau mai mult

| Andrei741 a răspuns:

Pentru inceput este bun
Luni: Piept+Biceps
Marti: Abdomen + 10 minute banda
Miercuri: Spate+triceps
Joi: Abdomen+10 minute banda
Vineri:umeri+picioare

| Ikaros a răspuns:

Salut, primiele zile mi s-au parut relativ ok, dar celelalte nu foarte. Uite niste exemple de programe care din care sa te inspiri
http://fitclub.ro/......sm-fitness

Aici ai un articol despre antrenamentul de culturism
http://fitclub.ro/antrenament-culturism-fitness/antrenament-culturism

Succes

| geoni96 a răspuns:

Programu meu zilnic este :
LUNI : piept, brate (superseri), antebrat, abdomene
MARTI: spate, triceps (abdomene )
MIERCURI: umeri, trapez (abdomene)
JOI : PAUZA
VINERI : picioare (abdomene )
SAMBATA : BRATE (superseri)
DUMINICA : pauza
asa fac eu mereu

| Marian_Patrut_1997 a răspuns:

Merge Biceps - Triceps dupa Spate?