| SalutFrate112 a întrebat:

Este ok acest program de antrenament pentru sala?
luni triceps+piept
marti liber
miercuri spate+biceps
joi liber
vineri-abdomen+antebrat
sambata-picioare
duminica-liber

Mersi frumos

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cand vrei sa afli un lucru tehnic nu te bazezi pe TPU te duci la profesionisti, esti la fel ca aia care zic "ma doare urechea, de la ce este?", primesc raspunsuri "la doctor ai fost?"
Deci cu alte cuvinte astepti raspuns la ceva ce tine de un practicant si cu diploma in domeniu, adica un culturism de performanta sau un antrenor de culturism
Te-ai gandit sa incerci la instructori de fitness calificati? sa ceri sfatul si un model de program pentru sala?
Eu zic ca asa este cel mai indicat
Ca asa sa ne dam cu parerea toti putem

| SalutFrate112 explică (pentru Simpatic):

Frate, sfatul lor este gratis? Nu prea cred. Am bani de sala, am timp pentru antrenament, am bani de suplimente, am bani de creatine, am bani pentru destula mancare dar nu mai am boss si pentru instructorilaughing plus ca aia costa ceva deci..de asta am ales sa intreb aici mna.

| Cosmin86 a răspuns:

Si umeri nu bagi? Eu as baga vineri umeri + antebrat si as muta abdomenul sambata, cand faci picioare.

| SalutFrate112 explică (pentru Cosmin86):

Salut Cosmin. Chiar de tine voiam sa dau frate ca nu mi-ai acceptat aia de prietenie si ti-am dat de mai de mult ca sa te intrebare tot asa de program. Uite vreau sa te mai intreb de acesta si gata.

luni=spate+triceps
marti=abdomen+umeri
miercuri=liber
joi=piept+biceps
vineri-liber
sambata-antebrat+picioare
duminica-liber

Ce zici, e ok?

| Cosmin86 a răspuns (pentru SalutFrate112):

Nu mai accept cereri de prietenie de ani de zile laughing

- inverseaza joi cu vineri (sa treaca mai mult timp dupa ce-ai lucrat tricepsul si umerii pana bagi piept, ca la piept intra ambele)
- baga marti antebrat + umeri si sambata abdomen + picioare

Si e foarte ok acum.

| SalutFrate112 explică (pentru Cosmin86):

Mersi

| RoCkKiD a răspuns:

Nu prea e ok, din cateva motive.

Daca nu cumva esti ceva pui de profesionist, nu ai nevoie de zile dedicate pentru abdomen, brate si in mod sigur nu pentru antebrate. Bratele se lucreaza indirect la exercitiile de tras si impins pentru piept si spate iar abdomenul e implicat in orice exercitiu de ridicat. Poti sa iti pui cate un exercitiu izolat pentru ele in anumite zile dar nu are sens sa faci zile dedicate. In programul tau ziua de vineri e inutila.

Poti sa le imparti aproape cum vrei dar cel mai eficient e sa te concentrezi pe zone, atat timp cat atingi pieptul, umerii, spatele si picioarele esti ok.

In programul tau bicepsii, tricepsii si pipetul, adica pectoralii primesc acelasi nvel de atentie ca si spatele, care saracul include o gramada de grupe de muschi + ca iti lipsesc complet umerii. Daca te referi strict la aspect, umerii si spatele conteaza mai mult ca bratele pentru ca alea iti dau aspecul ala lat.

Revenind la program, fa-ti un program mai simplu gen pipet + umeri o zi, spate o zi si picioare o zi. In zilele de spate si picioare poti sa incluzi exercitii izolate pentru alte grupe gen abdomn daca nu ai in program exercitii de ridicat care sa il lucreze.

Vezi ca e importanta si dieta, fara destule proteine nu o sa creasca nici un muschi. In plus conteaza sa ai un carnetel sau aplicatie ca sa stii progresul de la o saptamana la alta, fiecare antrenament trebuie sa fie mai dificil decat cel de data trecut

| aditimus a răspuns:

De ce lucrezi mainile 3 zile pe saptamana si nu doar una si buna?

| aditimus a răspuns:

Luni - Piept - Umeri,
Miercuri - Antebrat, Biceps, triceps
Vineri Abdomen+Dorsali
Sambata- Picioare

| SalutFrate112 explică (pentru aditimus):

Pai daca faci piept luni, cum sa faci triceps a doua zi?laughing Cand lucrezi piept intra si triceps la fel si cu spatele sa zicem, cand lucrezi spatele intra si biceps.

| Anonim67377882 a răspuns (pentru SalutFrate112):

"cand lucrezi spatele intra si biceps" daca nu ai idee cum sa faci spate clar o sa-ti intre si bicepsul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io fac asa luni brate si piept tot ce tine de brate. marti pucioare gambe etc miercuri pauza joi iar brate si piept si vineri picioare. nu s fan abdomene ca am ceva problema cu burta ..sambata si duminica pauza. simplu drac le mai tot imparte ca doar nu s mr olimpia ma si plicti de aceeasi oameni la sala? iau si creatina

| Anonim67377882 a răspuns:

Este groaznic efectiv.
Cam multe zile libere ai nu crezi!?