| ovidiugiurgiu18 a întrebat:

Salut, am 15 ani aproape 16, fac sala de 5 luni, peste o luna fac 6 luni de sala si as dori sa imi schimb programul.
Ma puteti ajuta cu un program pe 4 zile? Ex:
Luni-
Marti-
Miercuri-Pauza
Joi-
Vineri-
si vreau sa lucrez fiecare grupa 1 data pe saptamana, as dori in program sa am si antebrat, trapez si picioare ca exemplu, programul meu era cam asa
Luni-Piept cu Biceps
Marti-Picioare cu Antebrat
Miercuri-Pauza
Joi-Spate cu Trapez
Vineri-Umeri cu Triceps

Va multumesc anticipat tuturor!

4 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Incearca unul din programele astea de 4 zile:
- piept+triceps
-spate+biceps, antebrat
-picioare+abdomen (pentru ca am vazut ca nu ai mentionat)
- umeri cu trapez. Ziua de pauza si cele 2 care raman le faci cand consideri.
sau*
piept+abdomen
picioare
spate+trapez (pentru ca trapezul este cam in aceeasi zona cu muschii spatelui, deci merge facut in ziua cu spatele)
umeri+brate
Al doilea antrenament este mai lejer, mai putin ziua cu umerii pentru ca faci si brate si va fi destul de obositoare ziua aia. Antebratul poti sa-l faci de regula in ziua in care faci biceps pentru ca poti face flexii pentru biceps cu bara sau cu ganterele cu priza inversa si intra si antebratul pe langa biceps.

| UserRo10 a răspuns:

1.Piept+triceps
2. Picioare
3.Pauza
4. Spate+biceps
5.Umeri+ trapez
6. Daca vrei poti face doar cardio
Recomand ca 2 saptamani consecutive sa nu ai aceleasi exercitii. O saptamana poti face doar la aparate, iar cealalta cu greutati libere. Diversifica pe cat de mult antrenamentele desi faci aceeasi grupa

| ovidiugiurgiu18 explică (pentru UserRo10):

Nu stiu daca e ok spate cu biceps, eu am cam 5 exercitii pentru spate, cineva mi-a spus ca pentru un spate masiv ai nevoie sa il antrenezi doar pe el si atat, gen eu faceam doar spate la antrenament si ca incheiere mai faceam 4 serii pentru trapez si atat, cum putem face?

| ovidiugiurgiu18 explică (pentru UserRo10):

Ideea e ca eu vreau un antrenament intens de maxim 45 de minute, pentru ca sunt ectomorf si am nevoie de antrenamente scurte si intense, iar ca sa fac si spate si biceps o sa dureze mai mult de o ora