| raduqu a întrebat:

Fac sala de un an si folosesc greutati destul de mari la exercitii insa nu am forta deloc la skandenberg, la incheietura pot face cu gantera de 20 si la antebrat stau bine, umeri tot greutati decente insa, biceps la fel, insa nu reusesc sa castig la skandenberg... ma pot pune si oameni care fac cu greutati banale sau chiar nu au facut sala deloc, ceva sfaturi/exercitii?

Răspuns Apreciat de Editori
| Cosmin86 a răspuns:

Sala NU ajuta la skandenberg, eu am pus oameni care imping la orice exercitiu mai mult decat mine (inclusiv 200kg de la piept) + la tara (ca tot zicea cineva de sapa) am pus pe toti care au vrut sa faca cu mine.

Totul tine de ANTRENAMENT SPECIFIC, NU de forta...

La skandenberg spatele intre 50 %. Daca faci doar din antebrat, fara spate, din start ai 50 % mai putin.

Exercitii de skandenberg :

- izometrie in tractiune la 90 de grade
- izometrie cu discuri si prosp
- ramat cu rolling thunder
- ramat cu gantera, maner gros( fat gripz )
- ramat cu rotatie
- flexii larrat
- urcat pe sfoara

Acum depinde si de stil ( daca faci hook sunt anumite exercitii, daca faci top-roll sunt altele

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Conteaza mult si tactica.

| AnastasiaK a răspuns:

Nu prea pot sa te ajut cu sfaturi in privinta asta ca nu cunosc sportul, dar vorbeste cu unul care practica/a practicat. Eu am avut ocazia sa cunosc un tip care concura si din cate mi-a zis el, antrenamentul pentru skandenberg difera de ceea ce se face in mod obisnuit la sala. Plus ca la fel ca in orice alt sport conteaza si tehnica.

Nu zic mai multe ca nu e sportul meu, dar te poti antrena facand in continuare cu altii mai buni. Asa sigur inveti indiferent de sport.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Forta este specifica un unghiuri.
https://www.youtube.com/watch?v=9F_acUAKkxk&feature=share

| Transformice1 a răspuns:

Daca spui ca restul muschilor sunt dezvoltați ok, problema este strict la antebrat, cred ca daca faci sala nu esti la perioada de definire, nu? Asta si plus tot cu gantera te antrenezi pentru antebrat dar nu doar ridicand-o, cauta le Youtube exercitii pentru antebrat dar oricum tine chiar ai de proteinele din corp, daca in contractie muschii zunt totuși moi ca sa zic asa, mai baga sa si ceva VITAMINE, nu bau bauri pentru a arata doar bine. Un prieten e foarte bun la asta si totusi tot ce face el e sa dea cu secera in gradina, deoarece munca aceea solicita fix antebratul.

| raduqu explică (pentru Transformice1):

Ceva exercitii recomandate? pe Youtube gasesc mai mult chestii de incheietura la care stau destul de bine...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Transformice1):

Forta la skandenberg de la secera? Apucati-va de sah amandoi... si tu si prietenul tau, lasati sportul asta.

| Transformice1 a răspuns (pentru Cosmin86):

Tipul ala prescrie retete oamenilor in functie de greutatea la care vrei sa ajungi si uau, sa stii ca merge, nu te baga peste mine, tine de antrenament specific, am zis si eu asta,. ideea e ca asa cum a zis si baiatul mai sus chiar si sapa iti antreneaza mai mult sau mai putin muschii, gandeste te la acei oameni mai saraci sa zic care MUNCESC cu ziua gen la taiat de lemne si alte chestii, nu fac sala si totusi musculatura e destul de bine dezvoltata. Nu zic ca n ai dreptate dar sunt satul de oamenii de pe acest site care sar peste altii doar pentru ca se cred mai buni.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Transformice1):

Intamplator eu la skandenberg am fost la nationale de cateva ori, m-am antrenat cu Oncescu si Valahu si cunosc destul de bine acest sport, chiar daca deocamdata nu concurez (pana nu-mi fac cateogria de greutate).

Si chiar daca (inca) nu am medalie, inca n-am intalnit pe cineva din afara sportului sa ma puna (inclusiv oameni care dau la sapa, mecanici, culturisti, taiat lemne - eu la tara stau la un stau la un sat de munte).

Asa ca nu comentez aiurea si pe langa subiect, sau doar pentru ca "ma cred mai bun".

| leiidinbanie6 a răspuns:

Sala te ajuta doar la sala, daca intelegi. Forta adevarata se face la sapa, fara misto.

| Cosmin86 a răspuns (pentru leiidinbanie6):

Sapa nu te ajuta la skandenberg. In primul rand skandenbergul e jumatate tehnica (sa stii sa tragi din spate, sa stii sa misti cotul pe anumite dirctii, sa ataci degetele, etc.).

In al doilea rand, ai nevoie de forta izometrica. Care NU se dezvolta la sala, la sala nu ai ce-ti trebuie pentru izometrie. Sunt cluburi speciale de skandenberg.

Si p.s.: eu nu am vazut pe NIMENI de la sala sa ia o medalie (macar de bronz) la vreun concurs de forta... asta cu "forta la sala" e o balarie de copii mici de la tara.