| Olivers a întrebat:

Fiti atenti vreau sa ma apuc de workout imi place extrem de mult dar nu stiu cum sa incep cum sa ma antrenez cum sa ajung sa fac ce fac unii prieteni de ai mei desi ei nu vor sa imi arate... va rog cine stie genu de sport si motivarea unui om sa ajunga sa faca workout sa imi lase si mie sfaturi despre ce trebuie sa fac sa incep si eu sa ma antrenez si sa ma apuc serios de treaba va multumesc dau funda celor care imi lasa linkuri cu video in care copii invata cum se face

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce fel de workout? ca sunt vreo 1000 de tipuri diferite.

| Olivers explică (pentru Cosmin86):

Ala cu tractiunile la bara cu intelegi\

| Cosmin86 a răspuns (pentru Olivers):

In intrebarea ta nici macar nu apar cuvintele "tractiuni" sau "bara", de unde sa ghicesc?

Repet : sunt 1000 de workout-uri diferite, exprima-te clar.

Si ce vrei tu la bara se numeste : calisthenics.

E bine ca faci un sport care nu stii cum se numeste laughing

In ce oras esti? Ai parc de street workout?

| Olivers explică (pentru Cosmin86):

Pai de asta vreau sa stiu mai multe despre Calisthenics cum ii zici u doar ca nu m-am apucat de asa ceva vreau doar informatii si na ma gandeam ca cu o singura bara fai mai multe chesti dar dupa cum zici u iti trebuie un parc de street workout

| Cosmin86 a răspuns (pentru Olivers):

Faci si cu o singura bara, dar mai greu. Din ce stiu eu, exercitiile sunt de 2 tipuri : tras si impins.

In ziua de tras lucrezi spate-biceps-umar posterior - antebrat

In ziua de impins lucrezi piept-triceps-umer anterior si lateral.

Si mai trebuie sa ai o zi pentru picioare.

Si partea a 2-a : skill learning + combinatii intre cele 2.

combinatii : exercitii unde si tragi si impingi, de exemplu muscle-up. E si tras si impins ( tras in prima jumatate a miscarii, impins in a doua, cand urci pe bara ).

skill learning : frog stand, stat in cap, back-lever, etc. Si astea te ajuta foarte mult, in special la articulatii si flexibilitate.

Daca vrei iti pot da rutina mea din parc. Ai nevoie doar de o bara happy

| Olivers explică (pentru Cosmin86):

Pai da-mi rutina ta ca si eu tot o bara am
si mersi mult ca ma ajuti

| Cosmin86 a răspuns (pentru Olivers):

Zi de tras ( spate-biceps-deltoid posterior - antebrat ) :

- muscle up
- tractiuni intr-o mana asistate sau negative intr-o mana
- tractiuni priza larga tip pronatie
- tractiuni in triunghi
- tractiuni pentru biceps
- tractiuni in prosop sau cu incheietura indoita

3 serii fiecare

zi de impins ( piept, umar anterior si lateral, triceps ) :

- flotari intr-o mana
- flotari la paralele
- flotari la bara dreapta
- flotari cu saritura
- stat in cap
- frog stand

3 serii fiecare

zi de picioare :

- genuflexiuni intr-un picior ( cel mai greu exercitiu, mi-a luat 7 luni sa-l pot face )
- genuflexiuni cu greutate aditionala ( pana la 130-140 kg pe umeri ), daca incep cu el pot pune 160-170 kg
- fandari cu greutate
- sprinturi

La fiecare antrenament, coarda la inceput si dupa + cateva serii de flotari de incalzire, rotiri de trunchi ( incalzire 15-20 de minute, foarte importanta, sari peste si o sa vezi cum ajungi cu un tendon rupt ).

| Olivers explică (pentru Cosmin86):

Frate eu nu pot sa fac 3 tractiuni si 5 flotari si u vrei sa fac toate astea am zis si acolo ca sunt incepator rau de tot cel mai incepator...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Olivers):

Pai scuze, dar n-ai mentionat asta.

Atunci du-te la sala sa-ti faci forta. Eu am facut 2 ani de sala pana sa pot face astea.