| gtr2rr3 a întrebat:

Funda!

Am o problemă la antrenament, după 1km, respir foarte mult și dupa un timp rămân fără aer.
Ce să folosesc pentru a crește rezistența? Fara raspunsuri de genul "exerseaza si vei evolua".
Sigur exista ceva sa imi dea energia necesară de a face traseul fara sa leșin (metaforic vorbind) laughing
Creatina ajută?
Am antrenament doar miercurea și as vrea sa iau ceva înainte sa rezist.

3 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Creatine ajuta la energie, este luata de sportivi, dar fara antrenamentul e totul. Nu e nimic care sa te transforme in Bolt fara sa faci nimic si intr-un timp scurt.

| aXy99 a răspuns:

N-ai ce sa iei. Mananc bine inainte in ziua respectiva, bogat in carbohidrati si ai rabdare. Nu ai ce face. Ramai fara aer pentru ca muschii tai nu sunt obisnuiti cu un asemenea efort. Dupa inca cateva antrenamente vei reusi sa alergi mai mult de 1km fara sa obosesti asa de tare.

| TimmyTim a răspuns:

Într-adevăr, faptul ca nu ai mai făcut asta pana acum contează, și mușchii tai obosesc foarte repede.
Dar pentru o mai buna și rapida evoluție a ta trebuie sa înveți sa respiri.
Sa înveți sa îți dozezi eficient cantitatea de aer pe care o inspiri, felul cum respiri (pe nas/gură). Viteza cu care aerlergi/temperatura de
afara/încălzirea pe care o faci înainte.
Sunt muti factori de care trebuie sa ți cont.
Pentru toate astea găsești articole pe internet sau tutoriale pe Youtube.
Sper ca am reușit sa ți dau câteva idei.
Nu trebuie sa iei ceva înainte ca sa reziști (droguri/energizante/etc. Etc.)
Succes!