| CameliaKB a întrebat:

Funda.~`FAc baschet de 2 ori pe saptamana + orele de sport(2) si abdomene si flotari seara.ma ajuta la slabit? in cam cat timp?

5 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Sportul in general ajuta la slabit, dar nu te gandi la minuni. Dar daca faci sport si mananci muma' chestii nasoale, gen pizza, prajeli, dulciuri, cartofi prajiti si orice altceva facut in ulei. ma indoiesc ca ai sa slabesti
Spor la treaba si nu uita daca vrei sa slabesti incepe cu alimentatia, si nu o lua doar ca pe o dieta ci fal un mod de viata sanatos

| xcristix a răspuns:

Are dreptate nesuferit, degeaba faci sport daca mananci prostii.scrie pe google csid calculatorul de calorii si acolo o sa ai un tabel in care trebuie sa bagi niste informatii despre tine(varsta,greutatea, inaltimea, sexul)si o sa iti arate cate calorii arzi tu in 24 ore si infunctie de cate calorii arzi tu fa-ti niste diete, de exemplu daca ai nevoie de o dieta de 1600 calorii cauta pe google diete de 1600 calorii

| oOoRubyoOo a răspuns (pentru xcristix):

Si de unde stie el mai exact ce fac in acea zi?
din nou o mare aberatie,doar tu stii cate calorii arzi si de cate ai nevoie, nu un "calculator"
Degeaba alegi tu ca nivel de activitate intens sau foarte intens daca ala nu stie exact ce inseamna intens

Si ca sa revin la problema,este din nou o chestie de logica. Logica care din cate vad nu o au oamenii care pun asemenea intrebari.
Corpul tau arde un nr de calorii doar stand(inima,creierul, plamanii si alti muschi), mai faci si exercitii fizice nu conteaza ce exercitiu vei arde si mai multe calorii depinzand de intensitatea exercitiului.

Ca sa slabesti trebuie sa iei mai putine calorii decat arzi.Degeaba faci tu 100000000 de abdomene si te duci la sala de 15 ori pe saptamana, sau faci nu stiu ce flotari daca mananci mai multe calorii decat arzi

Daca iti mentii dieta la acelasi nr de calorii si te antrenezi din ce in ce mai intens este normal ca slabesti nu?

Dar ai putea la fel de bine sa scazi din nrul de calorii si sa nu mai trebuiasca sa faci acele exercitii in plus nu?
Castigi bani si timp = eficienta maxima, dar acum fiecare cu ce il taie capul

| CameliaKB explică (pentru oOoRubyoOo):

Pai prostii de alea eu nu bag in mine:O:Ode la fast-food nu am mancat cred ca de vreo 2 ani...mananc doar carne de pui si daca vrei mai scriu ma refeream in afara de alimentatietongue.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,te vor ajuta sa slabesti,dar pentru rezultate foarte bune,este nevoie si de putina atentie la alimentatie. Elimina din aceasta produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chipsurile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci,seminte,alune,migdale, fistic, sau paine.De asemenea,evita pe cat posibil prajelile(contin foarte multe kcal, datorita uleiului).In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea(lucrul acesta te va ajuta sa nu depasesti necesarul)si bea in jur de 2 l de apa zilnic(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare,iar consumata dupa masa,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii, nici prea mult, nici prea putin.Astfel poti slabi in jur de 5 kg pe luna(poate putin mai mult, sau ceva mai putin, lucrul acesta depinde de fiecare organism in parte). Succes.