| NUUSTIU a întrebat:

Hei, am mare nevoie de ajutor. Deci am 16 ani am 50 de kg pot spune ca arat bine nu sunt neaparat foarte slaba si merg la sala ca sa dau celulita jos si burta chiar daca nu e foarte mare. Intrebarea este trebuie sa nu mai mananc paine sau alte chestii,kfc, mc avand in vedere ca nu vreau sa slabesc deci nu am de ce sa tin regim.Merg de 4 ori pe saptamana la sala si fac si acasa exercitii.

9 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Eu nu inteleg copiii cu "ma duc la sala sa dau celulita/burta jos". zau. pentru asta iei una bucata mp3 cu muzica lui Salam (glumesc, ce iti place tie :/). una bucata trening. una bucata adidasi pentru alergat. se adauga una bucata traseu de cat vrei tu la inceput, minim 20 de minute pe urma si dai drumul in boxe lui Salam (din nou, este o gluma) si tzopa tzopa fugi pana te dor picioarele. fara abonamente la sala.

aici vine subiectul ala "dar afara este frig, iarna". bun. nu poti alerga afara. corect. dar sa sari coarda poti sa o faci si in casa.

teoria sta cam asa. pentru a scapa de stratul adipos trebuie sa mentii ritmul cardiac pe o perioada de minim 20 minute, preferabil macar de 3 ori pe saptamana la un nivel de 65-80% din maximul sau. care este maximul? simplu. iei 220 scazi varsta ta. deci 204 (ca ai 16 ani). si faci 65% din 204. adica 132. deci daca tii ritmul inimii tale la 132 de batai pe minut vei da burta jos (ma rog, vei scade stratul adipos din corp).

partea buna? ORICE exercitiu ce poate mentine ritmul cardiac in principiu peste 90 batai pe minut pentru o perioada de minim 20 minute (timp in care corpul consuma o cantitate destul de mare sa fie considerata utila) este bun pentru scopul tau.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, exclus alimentația gen fast-food!
Pa, pa.

| Kriss96 a răspuns:

Mananca ce vrei. Daca nu intentionezi sa slabesti normal ca nu ti dieta. Sala e de ajuns ca sa nu te ingrasi. Dar mananca mai sanatos totusi. Nu exagera cu KFC, paine si alte chestii foarte gustoase, dar extrem de daunatoare. Nu pentru silueta. Oamenii au tendinta sa fie superficiali si sa creada ca o silueta perfecta inseamna ca acea mancare nu dauneaza cu nimic. Dar din punct de vedere al sanatatii ce faci? Degeaba arati bine daca la 50 de ani da un cancer in tine. Nu iti tin morala. Pana la urma nici nu ai specificat cat de des mananci mancare nesanatoasa. Si nici eu nu sunt sfanta. Pana si nutritionistii accepta o masa la fast-food pe luna. Eu consum absolut orice. Dar 4 zile pe saptamana mananc sanatos. Pentru sanatatea mea. Cand mananci sanatos te simti foarte bine. Ai energie, nu mai ai probleme cu somnul, gandesti mai limpede etc.

| slayer09 a răspuns:

Fiecare corp e invatat sa aiba metabolismul lui, daca esti o fata activa in ziua de zi cu zi... poti sa mananci cat vrei ca nu o sa te ingrasi, Daca esti mai sedentara si te duci doar la sala.s-ar putea sa mai pui pe tine daca manaci la kfc, MC si alte porcarii.

| soloangel01 a răspuns:

Daca tu mergi la sala sa te intretii nu ar avea rost sa tii diete. Daca observi ca te ingrasi mai lasa KFC si Mc-u, dar chestia e ca mancarea fix pe ce lucrezi tu se duce(burta si fund). Daca nu te ingrasi fara diete nu prea are rost sa le tii.

| NUUSTIU explică (pentru soloangel01):

Nu ma ingras de la kfc si mc inainte sa incvep sala mancam o gramada si nu ma ingrasam doar ca de la astea e celulita si daca lucrez si mananc de la kfc se anuleaza una pe alta deci nu am facut nimic nu?

| soloangel01 a răspuns (pentru NUUSTIU):

Tehnic...da.E ca in melodia lui Puya :''Bagam kebab da dupa mergem la fitness''.Iti sugerez sa lasi alimentele de fastfood daca nu iti place la sala(este exact cum te-ai lovi cu un lemn in cap si dupa iei pastile, doar ca, daca te lovesti cu un lemn in cap nu iti provoci o anumita placere, mancatul in cazul tau). Daca esti fata nu cred ca iti este indicat sa mergi la sala de 4 ori pe zi(e mult), incearca sa reduci si mersul la sala si mancatul la fastfood(nu este necesar sa le elimini). Incearca sa iti faci un program:marti si vineri mergi la sala si mananci fastfood doar odata pe sapmtamana.

| NUUSTIU explică (pentru soloangel01):

Nu am zis ca merg la sala de 4 ori pe zi, ci de 4 ori pe saptamana si cand am zis ca mananc de la kfc nu ma refeream in fiecare zi o data la doua saptamani mi se pare destul de ok.

| soloangel01 a răspuns (pentru NUUSTIU):

Scuze...iar m-am gandit la ceva si am scris altceva... unuia i-am spus ca poate trasa cercuri cu echeru'. laughing.Nu conteaza(am vrut sa zic saptamana nu zi).Eu spun sa o tii tot asa, 50 de kg la 16 ani este foarte bine. Daca mananci atat de rar fastfood, tu trebuie sa mergi la sala doar daca ai sau daca se pune celulita sau burtica, mergi la sala si faci fitnes de vreo 2 ori pe saptamana sa te mentii, sa ai un corp frumos.