| narodul a întrebat:

Salut.Am luat Super mass gainer 2.7kg si ma bate tehnologia vrau sa stiu cum sa iau.o cupa de aia de se gaseste in el daca o umplu pare mare si daca iau de 2ori pe zi 334g in 2 zile il termin. explicatim cred ca n-am inteles eu cu gramaju etc

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cantitatea de proteine recomandata pentru un sportiv de performanta este de 1.5-2 g/kg corp. Tu poate ai nevoie undeva intre 0.8-1.2 g/kg.
Acest concentrat trebuie sa aiba proteine undeva in jur de 90%. Deci cineva care are vreo 65 kg trebuie sa ia zilnic maxim:
65 kg * 1.2 g/kg * 1/0.9 = 87 grame din acel concentrat, deci de doua ori cate 43.5 grame pe zi. Daca iei asa, atunci un badog din asta de 2.7 kg te tine o luna.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Zenithf):

Da, dar super mass gainer nu e concentrat, e weight gainer, are cam 30 % proteine. departe de 90 %

| Zenithf a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai atunci in calcul trebuie impartit la 0.3 nu la 0.9, si inseamna ca trebuie consumat de 3 ori mai mult. Dar oricum, ar trebui luate in considerare si proteinele din alimentatie, ca nu baga toata ziua numai prafuri.

| narodul explică (pentru Zenithf):

Corect zenithf

| Wehes a răspuns:

Pai te uiti putin cat are 1 cupa si imparti 2700 la cate grame are o cupa si asa aflii numarul de zile cat te tine.