| Clau95200 a întrebat:

.
Astazi vreau sa cer doar un mic sfat de la voi, e vorba de fitness.
Tin sa precizez ca am 16 ani, 1.73 si 62kg si fac sala de 7 luni.
Toate bune si frumoase, imi place, inca ma tin de sala. cum am precizat mai sus. 7 luni. dar. exista un "Dar".
In toate aceste 7 luni, cu antrenament destul de bun, si greu. obositor chiar ( atunci cand ajung acasa. sunt pe 10% cu bateriile laughing ), simt ca. nu pun masa pe mine. Si cand spun "masa", ma refer la masa musculara. Mananc foarte multe branzeturi si orez, carne din alimente si lactate. de 2/3 ori pe saptamana. Dar nu simt nici o schimbare. corpul meu e spre definire, nici decum masa. As vrea o parere cum as putea pune mai mult masa musculara, definirea sa fie la urma. cum e si normal

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fa culturism, daca esti fata vei spune da e aiurea dar fi atenta voi aveti mai multa grasime asa ca aveti de unde arde, degeaba manci proteine daca nu faci sport

| Clau95200 explică (pentru RAY):

Mnop, sunt baiat, cam inseala poza de la avatar(astept sa-mi aprobe TPU alta poza), oricum sa trecem la subiect. sunt baiat, deci. fac de ceva timp sala si. cam prea multe grasimi ard si nu pun nimic.

| RAY a răspuns (pentru Clau95200):

Ce excertiti faci la sala? man nu durata conteaza si calitatea?

| Clau95200 explică (pentru RAY):

Pai lucrez tot corpul. piept, spate, picioare, umeri, trapez si brate. fiecare grupa de muschi 4/5 aparate- 3/4 serii.

| SiLaS a răspuns:

Cum adica de 2-3 ori pe saptamana? Trebuie sa ai o masa bogata in carbs si in proteine in fiecare zi, efortul nu are nici macar cea mai mica legatura cu masa musculara mai ales "transpiratia" care nu determina pierderea mase musculare!

| Clau95200 explică (pentru SiLaS):

2-3 era vorba de lactate. (lapte).
In rest. orezul si celelate alimente sunt cam la ordinea zilei. pana am sa ma satur de orez si am sa-mi schimb alimentatia. carbohidrati am inteles ca se pot lua si din cartofi daca nu ma insel. fierti, dar si prajiti, mai ales ca pe mine nu ma deranjeaza cu nimic grasimile lor.

| SiLaS a răspuns (pentru Clau95200):

Se pot lua si din linte, fasole, paste, nu trebuie sa ai ca si garnitura doar orez.Lactatele sper ca le iei seara inainte de culcare, mai ales laptele.

| Clau95200 explică (pentru SiLaS):

Laptele il beau imediat dupa antrenament, uneori shake-uri lapte+nuci. si da. am inteles ca din fasole si paste se ia. la fel, am facut o "obsesie" si pentru paste. linte nu stiu ce-s alea sincer, dar nu cred c-o sa consum. iar laptele da. ori in timp, ori dupa antrenament.

| singuraticul90 a răspuns:

Mananca mai multe proteine happy

| Clau95200 explică (pentru singuraticul90):

Tocmai. mananc destule, dar cred ca efortul de la sala e prea mare. si transpir mult, asta determinand la pierderea masei musculare?

| singuraticul90 a răspuns (pentru Clau95200):

Da,e posibil sa fie prea mare, daca corpul nu are tot ce ii trebuie atunci isi trage resursele din masa musculara