| BATTLEGROUND a întrebat:

Hei TPU fac sala de ceva vreme si am observat ca am crescut destul de bine in primele lui! ( nu iau steroizi si nici proteine ) insa picioarele mi-au ramas la fel cu totul ca le antrenez de 2 ori pe saptamana :p pur si simplu cresc foarte rapid in partea de sus iar picioarele oricat le antrenez nu mi se ingroasa de loc :p

ce as putea face?

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu ai cum sa nu iei proteine, ORICINE ia proteine.

Sau tu HABAR NU AI ce inseamna "proteine"?

| hgcl a răspuns (pentru Cosmin86):

Cosmin, stii bine la ce se refera cand zice "proteine". Nu are rost la fiecare persoana care zice ca nu consuma supliemente nutritive tu sa vii sa zici ca nu au habarn ce-s alea proteinele. Omul nu ia si. Si tu ai zis-o ca nu ai luat "proteine" si tot faceai sala si ai progresat, la fel face si el mananca bine si progreseaza. Si nu cred ca nu stie ce-s alea "proteine".

| Cosmin86 a răspuns (pentru hgcl):

Trebuie sa invete sa se exprime.

| BATTLEGROUND explică (pentru hgcl):

Stai linistit ca sunt informat despre tot ceea ce inseamna suplimente proteice, steroizi si... Doar ca am observat ca unora le face placere sa se bage in seama cu,, super inteligenta lor,,!

| Cosmin86 a răspuns (pentru BATTLEGROUND):

Esti "informat" dar esti INCAPABIL sa spui "suplimente cu proteine", in loc de "proteine"

Proteine simplu inseamna MANCARE ( carne, peste, branza, oua, etc. ).

Si da, unii cu 10 ani de sala si nutritie se baga "in seama" sa explice unor COPII MICI ca nu se exprima cum trebuie.

| hgcl a răspuns:

Odata pe saptaman este suficient. Rezultatele nu o sa apara de pe o zi pe alta, la fel am fost si eu la picioare si in ultimele 8 luni de abia am reusit sa pun ceva pe ele. Precizez ca odata cu vremea buna faceam 16-18 de km, aproape zilnic de acasa pana la sala unde fac dus-intors 16 km.
Acuma depinde si pe ce exercitii te axezi tu, genoflexiunile sunt cele mai bune, fandarile si genoflexiuni frontale.
Daca stai prost la picioare iti recomand partea de gambe sa o faci de 2-3 ori pe saptamana pentru ca acolo pui si mai greu.

| IMPLICAT a răspuns:

Cand a spus proteine s`a referit la suplimente nutritive pe baza de proteine.

Nu mai lucra de 2 ori pe saptamana cu gandul ca " cu cat mai mult cu atat mai bine". In acest sport este fals. Tot consta in refacere. Cel mai probabil ai facut supraantrenament din cauza ca lucrezi de doua ori pe saptamana picoare.

Nu neglija picioarele. Nu te incadra si tu in categoria aia de culturisti romani cu picioare de gaini.

Succes!