| Justjust11 a întrebat:

Mi-am luat astazi o banda de alergat, stau la bloc si am pus-o intr-o camera, cum ar trebui sa incep? Mentionez am 117 kg, sunt tanar am 19 ani, cum ar trebui sa incep? Vreau macar 1 ora dim. 1 ora seara pe zi, intr-o luna cat reusesc sa dau jos?

Răspuns Apreciat de Editori
| siriusblack98 a răspuns:

Este enorm de mult sa alergi 2 ore pe zi tinand cont ca tu nu esti obisnuit cu nici un fel de sport.10-15 minute iti ajung primele 5-7 zile. Dupa aceea mareste la 25-30 si tot asa.Numai alergatul nu o sa fie eficient la nesfarsit,ai nevoie si de alte exercitii (bicicleta, alergare in sprint, burpees, fandari, ba chiar si plank). Plus ca trebuie sa tii si un regim, altfel poti alerga si 5 ore pe zi ca tot degeaba daca bagi dupa aceea 3 kilograme de mancare in tine.La partea cu regimul sincer nu vreau sa ma pronunt deoarece greutatea ta este cel putin neobisnuita la aceasta varsta si sunt de parere ca ar trebui sa consulti un doctor nutritionist.Asta ca sa nu dai dintr-una in alta.Mi-ar fi usor sa iti dau eu un regim pe care sa-l urmezi dar habar nu am daca tu nu ai de fapt o problema de sanatate si ai nevoie de un control/analize.Si ca sa iti dau un raspuns pe final si la ultima intrebare ''intr-o luna cat reusesc sa dau jos'' absolut nimeni de pe aceasta planeta nu poate sti cu exactitate. Tine de foarte multi factori. Unii pot da jos si 10kg, altii cateva sute de grame.

4 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Pe langa sport, iti trebuie o alimentatie sanatoasa. Degaba alergi daca mananci la fast food si pui inapoi. Trebuie sa mananci sanatos, ai necesarul zilnic de proteine si vitamine? dormi suficient?
Poti incerca sa alergi si in aer liber sau sa te duci si la o sala de forta si sa faci prima data cu un antrenor.
Pe langa exercitiile fizice, trebuie sa te duci si la un nutritionist si sa iti prescrie o dieta si de recomandat sa faci ceva analize generale ca sa vezi daca totul e ok cu tine in primul rand.
Avand in vedere ca ai ceva kg in plus, la inceput o sa ti se para greu, nimeni nu poate sa iti spuna cat de mult poti sa slabesti intr-o luna. Dar poti, ideea e sa vrei si sa te ambitionezi, daca doar zici... e degeaba.
Ceea ce am zis mai sus se aplica daca chiar vrei sa te apuci serios de treaba. Pe langa faptul ca o sa arati mai bine si vei da jos kilogramele, vei duce si un stil de viata mai sanatos si te vei simti mai bine in corpul tau.
Deci, pune-te pe treaba.
Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa incepi dimineata, cand esti in forma, recuperat dupa somn si ai putere sa tragi de tine, ca atunci sunt arderile cele mai mari.
La 1 ora dupa ce ai terminat cu alergatul, poti manca ceva, ca sa-i dai corpului energie. te sfatuiesc sa manaci mai mult proteina, nu carbohidrati si nici dulciuri.

| JusTPauL a răspuns:

Cum sa fii asa gras pa 19 ani. Cred ca mananci 1kg de carne pe zi si 5kg de dulciuri.
Esti imens omule, ce ti-a luat atata sa te trezesti?
La cat esti de gras cred ca nu faci nici un pic de efort o zi intreaga.
Documenteaza-te mai mult, citeste totul despre nutritie, macromutrienti si alte chestii de genul asta.

| aXy99 a răspuns (pentru JusTPauL):

1kg de piept de pui= 1400 kcal. Ce-i asa de mult?

| JusTPauL a răspuns (pentru aXy99):

Plus 5000kcal de la dulciuri.
Fara efort oricate kcal bagi sunt multe.

| zăGhost a răspuns:

Nu mi se pare realist sa incepi cu o ora, daca nu ai mai facut banda pana acum. Eu cand eram la inceput dupa 8-10 min eram epuizata. Iti ia un timp sa iti intri in forma. Ideea e sa cresti treptat. Si inainte sa iti faci incalzirea, sau sa incepi cu urcat, apoi alergat. Cum ziceau si altii, ai nevoie si de un regim echilibrat, fara dulciuri, fara prajeli si o cantitate de mancare moderata. Totodata, incearca sa nu mai mananci dupa ora 19.