| Hazzard10 a întrebat:

Hey
In curand o sa fac 17 ani si am o mare problema. De la varsta de 15 ani, eu nu am mai crescut in inaltime decat vreo 3-4 cm. Acum am aproximativ 1.66. Am facut 2 ani de baschet, pana aproape de clasa a 9, mananc acum sanatos si de asemenea fac acasa exercitii de forta dupa un program adecvat. Recunosc ca mai ales vara, nu resusesc sa adorm decat dupa ora 1 noaptea. Ce se intampla, cum pot sa cresc si eu odata!? Nici macar nu beau sau fumez. Mentionez ca am incercat inotul 2 saptamani dar nu suport pur si simplu acest sport. Sugestii? Promit ca dau funda unui raspuns bine formulat si care sa fie chiar de ajutor

Răspuns Câştigător
| theStraightEdgeSavior a răspuns:

Nu ai cum sa te inalti mai mult de atat pentru ca:
1.parintii tai sunt scunzi deci nu ai de la cine sa mostenesti o inaltime mai mare
2.baietii se dezvolta pana in 16 ani dupa 16 ani foarte putin maxim 3-4 cm, chiar daca in cartea de biologie scrie 22 de ani baietii se opresc in realitate din crestere la 16 ani.
Imi pare rau ca te dezamagesc dar nu poti sa cresti mai inalt orice sport ai face, eu am un amic care e cam in aceeasi situatie, el face inot de cand era copil de 3 ori pe saptamana si are abia 1.70 in timp ce eu care nu am facut sport de performanta ci doar 4 ani de volei in generala(care mie nu mia prea placut si nu prea veneam la antrenamente) si am 2m inaltime, dar era normal sa cresc atat tata are tot 2m si mama 1.65, in rest eu sport am mai facut doar acasa flotari, abdomene etc

8 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut!
Nu prea ai ce sa faci,asa e felul tau de a fi, asa e materialul genetic, nu pot fi toti inalti. sad
Nu te descuraja ca sigur mai cresti, nu te vei opri aici. Daca nici baschetul nu te-a inaltat, nu prea vad ce ar face-o.Am auzit ca multa alergare e buna si sa stai drept, in general.Bafta! happy

| Cosmotel a răspuns:

Mai ai timp sa te dezvolti pentru ca multi baieti se dezvolta chiar si pana pe la vreo 22 de ani. Depinde mult si de inaltimea parintilor. Daca ai tai au de abia 1, 70m nu te astepta ca tu sa ai 1, 90m.

| Ana235 a răspuns:

Regret, dar nu mai cresti de acum. Poti incerca insa sa apeleze la trucuri optice pentru a parea mai "lunga". Succes!

| dragosvalentin69 a răspuns:

Ce inaltime au parintii/fratii tai?

| Christian1000 a răspuns:

Poate depinde si de ce inaltime au parantii tai. Daca ei sunt mai scunzi ii poti mosteni si asta ar putea fi problema ta. Imi poti spune ce inaltime au?

| Christian1000 a răspuns:

Atunci asta e. Ii mostenesti pe parinti. Funda? big grin

| Hazzard10 explică:

Mama are sub 1.60 iar tatal nu stiu de el dar aproximez pana in 1.65

| Christian1000 a răspuns (pentru Hazzard10):

Da man, asta e motivul. Nu o sa fi prea inalt. Imi pare rau de asta. Funda?