| animeioana55 a întrebat:

As vrea sa ma joc baschet, si mama a fost de acord sa imi cumpere cos si etc... Dar as vrea sa imi explicati cat de simplu se poate, c-am cum se joaca. Multumesc!(anticipat)
happy

4 răspunsuri:
| LegionarulRoman a răspuns:

Munca.

Cea mai importanta parte la baschet e sa exersezi aruncatul la cos. Poti sa fi si paluga,daca nu poti sa arunci un cos de la distanta nu valorezi nimic. Exerseaza aruncand din toate pozitiile! Invata sa driblezi in viteza, poate chiar sa faci scheme, trucuri. Daca ai prieteni e bine sa jucati in echipa, deoarece baschetul e un joc de echipa.Si desigur, mereu, mereu, incearca sa sari astfel incat sa bagi mingea prin cos (slam dunk) prin saritura.Esti mic.Sa stii ca aceeasta miscare repetata si incercarea de a ajunge la cos te va inalta.Te asigur!

E un sport frumos, popular in USA, care te face sa depui efort consistent!

| Gabriel643 a răspuns:

Trebuie sa ai talent trebuie sa exersezi si asta nu e usor. Faza e ca trebuie sa arunci mingea la cos.Problema e ca cosul e destul de sus, iar tu nu trebuie sa stai aproate, e cam greu, eu iti spun sa te mai gandesti

| animeioana55 explică (pentru Gabriel643):

Vreau doar sa ma joc de distractie, nu sa devin nu stiu ce baschetbalista. Stiu ca e mult si greu de lucru, dar vreau sa ma joc asa de chef, de distractie cu o prietene si m-am gandit sa mai stiu si eu ceva. Merci pentru sinceritate!