| WebEye a întrebat:

Hey TPU,e vreo problema daca antrenamentul meu la sala este urmatorul?
Lunitongueectorali,biceps,triceps,antebrat,abdomen
Miercuritongueectorali,biceps,triceps,antebrat,spate
Vineritongueectorali,biceps,triceps,antebrat,abdomen
Avand in vedere ca nu am nevoie de picioare, umeri
Stau in jur de 1 ora si 30-45 minute de fiecare data la sala.
Vreau sa stiu daca mas deforma,adica picioarele le am bune nu mai vreau sa pun nimic pe ele,umeri eu consider ca se vor dezvolta si ei putin,in timp,si daca va fi vreodata nevoie ma voi apuca si de umeri.
Aveti voi variante mai bune? NU IAU IN SEAMA VARIANTELE DE GENUL LUCREAZATI O SINGURA GRUPA DE MUSCHI O DATA/SAPTAMANA,PENTRU CA NU O VOI FACE, FAC FULL BODY.
Dau

12 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

De cat timp folosesti full body? Si ce rezultate ai avut?

| WebEye explică (pentru Cosmin86):

De vreo 3 saptamani, nop acum ce rezultate ai vrea in 3 saptamani, totusi se vad schimbari, nu am avut parte de rupturi musculare pana acum, nici obosit nu ma simt si nici nu le lucrez superficial...adevarul e ca nici nu sunt stresat avand in vedere ca dorm aproape 11-12 ore pe zi(acum ca is in vacanta), n-am nimic pe cap stau toata ziua, deci muschi au suficient timp sa se refaca si sa se odihneasca, parerea mea!

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Auzi, eu nu inteleg cum pectorali, brate si abdomen e full body. ce face asta e antrenament numit "grupele cocalarilor". ca toti vor brate mari, piept mare si patratele... drept motiv el scrie "mas deforma" laughing

| WebEye explică (pentru JohnnyBi):

Sa moara maicata ma, dar tu ce iti lucrezi la sala? gamalia aia mica din pantaloni? esti un mare cocalar, daca astea sunt grupele de muschi ce mat-a vrei sa lucrez?

| JohnnyBi a răspuns (pentru WebEye):

1. ai grija cum vorbesti mai puta ca poate ce imi doresti tu mie ti se intampla tie.
2. mai ai spate, umeri, picioare, lombari.
3. lucreaza la comportament. tocmai ai luat report.
zi merci ca esti in fata monitorului si nu fata in fata cu mine ca iti remodelam chipul

| Cosmin86 a răspuns (pentru WebEye):

Nu e vorba de rupturi sau ca te simti obosit, e vorba ca pentru a-ti da seama daca un program e bun, monitorizezi progresele.

Eu am incercat diferite programe, am monitorizat progresul dupa vreo 3 luni la fiecare, am schimbat, etc., pana am gasit cel mai bun program pentru mine.

Avem corpuri diferite, un program bun pentru X nu e neaparat bun si pentru Y, experimentand observi.

Poti eventual sa-ti pui jurnalul pe culturism.ro, la forum, jurnale personale, eu asa am facut ( pui programul de antrenament si alimentatie ) si acolo primesti sfaturi de la profesionisti.

Deocamdata, parerea mea personala este ca nu acoperi toate grupele, iar pentru mine un asemenea program nu ar da rezultate ( am incercat pe vremuri, in liceu, am pus fix zero kilograme de muschi ).

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

O sa observe singur rezultatele dupa cateva luni

| dZZanK a răspuns:

Poti sa faci si full body daca vrei.
Incearca sa picioare. Poti face intre 6-10 exercitii la un antrenament.

Daca stii engleza, citeste aici:
http://www.bodybuilding.com/fun/iovate5.htm

| OLECH a răspuns:

Nu prea le ai cu "sala" din cate vad.
Uite aici: luni (piept & abdomen)
marti (picioare)
miercuri (pauza)
joi (spate & umeri)
vineri (biceps & triceps)
Alaturi de un meniu echilibrat, vei avea corpul dorit dupa minim 1 an. Iti spun din experienta

| Rawrrr123 a răspuns:

Pai... alte variante in afara de cele pe care tu le refuzi nu prea sunt.
Fara nici o suparare dar programul tau este... dezastros. Nu te teme de deformare, temete de rupturi/fracturi musculare si epuizare la ce program ai.
O grupa se lucreaza odata pe saptamana, daca o lucrezi de 5 ori nu obtii rezultate mai rapid si din contra, nu obtii nimic, muschiul creste cand se odihneste nu cand il lucrezi.Cand merig la sala tu rupi fibrele musculare si inunzi muschiul cu sange,iar aceasta cand se odihneste se reface si creste in dimensiuni. Parerea mea e sa te rezumi la o singura grupa pe zi sau doua si sa le lucrezio singura data pe saptamana si sa ai mare grija la ce mananci happy Ps. Cu picioarele,zic totusi sa incerci,dupa vei fii dezamagit daca vrei creste in masa musculara in partea de sus si picioarele le vei avea subtiri, iar picioarele cresc greu pentru ca ele sunt folosit zi de zi la intensitate mare(mai ales daca mai faci si un sport) Si umeri eu zic sa incerci, dar cu greutati mici caci sunt destul de riscante exercitiile pentru umeri, chiar daca nu simti pe moment, in timp vrei simtii dureri.Dar un umar lucrat arata foarte bine, si in plus confera aspectul de spate lat si nu iti face bratul sa arate ca un copan de pui...

| WebEye explică (pentru Rawrrr123):

Nu lucrez de 5 ori lucrez de 3 ori, merg de 3 ori pe saptamana, si pana acum n-am obtinut nici o ruptura, osteneala sau stres, si nu le lucrez superficial

| Rawrrr123 a răspuns:

Deci, eu ti-am spus parerea mea, faci cum vrei.
Dar decat sa lucrezi de 3 ori pe saptamana "superficial" mai bine lucrezi odata si lucrezi calumea happy