| maria_8420 a întrebat:

Hi! cate abdomene trebuie sa fac pe zi pentru a-mi scadea burta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa incepi usor, cu 20-30 si sa avansezi treptat la 50-60.Fa-le o data la doua zile,nu zilnic, pentru a evita febra musculara si intinderile musculare.
Pentru rezultate mai bune, combina abdomenele cu acest exercitiu pentru partea inferioara a abdomenului(abdomenele fiind exercitii pentru partea superioara a acestuia): http://www.youtube.com/watch?v=mluijhFQbm4&feature=related.Incepe cu 50(sunt foarte usoare)si avanseaza pe parcurs la 100.In rest procedezi exact la fel ca in cazul abdomenelor.
Numarul de repetari propus de mine este doar orientativ si il poti mari,daca consideri ca este cazul.
Pentru rezultate mai rapide,elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari seminte, nuci, alune sau fistic.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte si dupa masa,in special,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii, nici prea mult, nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara). Succes.

6 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Asa e nu scade burta de la abdomene chiar deloc, trebuie sa faci fitness, aerobil alergari, sau dieta, dar sa ca ai un corp ferm trebuie sa combini dieta de slabit cu sportulwinking

| JohnnyBi a răspuns:

@ana abdomenul se lucreaza nu prelucreaza
@klaw95 daca mananca multi carbohidrati pune burta, sa reduca si grasimile si carbo, proteinele cam 2g/kg corp (la 50 de kg mananci 100 g proteine zilnic. atentie 100g piept pui nu are 100 g proteine. are mai putin)
@maria klaw zice bine programul de abdomene, adauga si un program cardio (spre exemplu alergat) de 2 ori pe saptamana minim 30 de minute pe zi (1 ora pe saptamana minim).

| klau95 a răspuns:

Vro 20-50 in serie pe zi vreo 100-200 in total, faci 20-50 cate poti, apoi pauza 30secunde sau 1 minut apoi faci iar 50 si tot asa pana ajungi la 5-6 serii a cate 50 sau cate poti.si cu mancarea trebuie sa stai bine, mananca mai multe proteine si carbohidrati redu grasimiile.

| KaterinaPetrova a răspuns:

Nu trebuie sa faci abdomene pentru a scadea burta.incearca o dieta proprie.pe care sa stii sigur ca o poti respecta

| lilboutique a răspuns:

Abdomenele nu sunt de ajuns, trebuie sa lucrezi tot corpul. Cauta pe youtube exercitii pilates pentru abdomen.

| Ys a răspuns:

Trebuie sa te tii in fiecare zi sa faci cate poti dar sa fie corecte si daca faci cate poti o sa simti o durere adica abdomenul se prelucreaza