| MaNDwN a întrebat:

Imi dati si mie un program de flotari / abdomene si din din astea care pot sa le fac acasa? dar sa fie eficient.

Răspuns Câştigător
| helpu a răspuns:

Bine. Fa dimineata 5 serii a cate 20 de flotari. La pranz 5 serii a cate 20 de flotari. Si seara 5 serii a cate 20 flotari. Si la abdomen lucreaza exercitiile alea. Nu trebuie sa le lucrezi de 3 ori pe zi. Si fa si tractiuni. 4 serii pana la epuizare. Adica pana nu mai poti.

17 răspunsuri:
| helpu a răspuns:

Fa si tu 200-300 flotari pe zi..sa stii ca e destul de eficient. Si la abdomen http://www.youtube.com/watch?v=GZfGnU_LYp0. E foarte eficient.

| MaNDwN explică (pentru helpu):

Mie mi-ar trebui un program cum ar fi : dimineata faci n flotari, n abdomene si n genoflexiuni. ceva de genu, ca daca imi zici fa si tu 200-300 flotari nu ma tin de ele. adica mi se face lene. laughing

| MaNDwN explică (pentru helpu):

Ok am sa incerc! big grin mersi big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru helpu):

200-300 de flotari pe zi = supra-antrenament, unul din cele mai proaste sfaturi posibile

| helpu a răspuns (pentru MaNDwN):

Bine. Fa dimineata 5 serii a cate 20 de flotari. La pranz 5 serii a cate 20 de flotari. Si seara 5 serii a cate 20 flotari. Si la abdomen lucreaza exercitiile alea. Nu trebuie sa le lucrezi de 3 ori pe zi. Si fa si tractiuni. 4 serii pana la epuizare. Adica pana nu mai poti.

| Cosmin86 a răspuns:

Ma amuza ca nu ti-a recomandat nimeni sa faci ridicari de picioare, pentru partea inferioara a abdomenului laughing

Deci, cel mai eficient e sa lucrezi cu greutate.
Pentru abdomen :
- abdomene : 4 serii a cate 20-25 de repetarii
- crunch : 4 serii a cate 20-25 de repetari
- ridicari de picioare ( din atarnat sau stand pe spate ) : 4 serii a cate 15 repetari.

CAnd poti mai multe repetari, adaugi o greutate ( un disc pe piept, o gantera in mana, un rucsac cu bolovani in spate sau altfel ).

Abdomenul lucrezi de 2 ori pe saptamana MAXIM, un muschi are nevoie de 48 de ore sa se refaca altfel faci supra-antrenament.

Analog la flotari, adauga greutate. Poti face flotari cu priza ingusta ( la latimea umerilor sau mai mica ) pentru triceps.

| MaNDwN explică (pentru Cosmin86):

Si tie! big grin dar cum ridicaturi de picioare pentru partea inferioara a abdomenului? nu am auzit niciodata de ele. si ma tot intrebam de ce am partea superioara mai dezvoltata ca partea inferioara. hm cred ca TPU e din ce in ce mai folositor. big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru MaNDwN):

Cu placere. Pai un muschi trebuie lucrat din mai multe unghiuri, daca vrei dezvoltare simetrica.
Uite un exemplu :
http://www.youtube.com/watch?v=FA9tu3LFDBc

Observatie : NU duce picioare pana jos, muschiul trebuie sa ramana in tensiune tot timpul.

Poti cauta pe net sa vezi cum se face din atarnat, sau stand pe spate, sau alte variatii. Daca faci acasa, cel mai bine e stand pe spate, daca faci la sala, din atarnat.

| MaNDwN explică (pentru Cosmin86):

Msms! ce se stie domnisoara. laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru MaNDwN):

?

| MaNDwN explică (pentru Cosmin86):

La ridicaturi de picioare. big grin da, iti trebuie neaparat un ´´scaun´´ din deala sa faci exercitiile astea? cum as putea improviza? ca am zis ca nu ma apuc de sala pana nu fac 1.80 big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru MaNDwN):

Nu, stai pe spate pe podea cu mainile sub ceafa. Important e sa simti zona vizata ca lucreaza.
1.80? La sala doar anumite exercitii afecteaza cresterea ( si nici de alea nu sunt sigur ), crezi ca muschiu tau "stie" ca e la sala sau acasa? Un exercitiu e un exercitiu, indiferent unde e facut happy
Singurele exercitii de la sala care s-ar putea sa-ti afecteze cresterea sunt genoflexiuni cu haltera pe umeri si impins cu haltera de la ceafa, cam atat

| MaNDwN explică (pentru Cosmin86):

Eh frate, cat m-ai ajutat tu. ti-as da 10 funde! mersi. inca o data!

| Cosmin86 a răspuns (pentru MaNDwN):

E ok, nu am nevoie de funde, chiar mi se pare ca suna cam gay la varsta mea sa primesc "funda". Spor la treaba happy

| MaNDwN explică (pentru Cosmin86):

Eh. am intalnit multi pe aici, si pot sa spun ca uni, erau chiar disperati de funde si imi dadeau raspunsuri din din alea din fundu budei. numa pentru funda. sad eh, vad ca sunt si din deastia de treaba, care iti dau raspunsuri bune, pentru numic. Multumesc inca o data! big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru MaNDwN):

Pai si cu funda tot "nimic" e, ca nu te ajuta cu nimic. Cand o sa depasesca varsta de 15 ani si o sa ajunga sa castige bani si altele o sa-si dea seama ca nu inseamna absolut nimic o "funda" pe un site laughing
Cu placere inca o data happy

| bianca20 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa lucrezi si alte parti ale corpurilor cam dupa acest program:Eu tiasi zice sa faci abdomene,flotari,sarituri in lungime,alergare cu genuncuii la piept, alergare cu calcaiele la sezuta, tractiuni, adr inainte de toate stea sa te intinzi cu aplecari, rasuciri de trunchi, rotari de cap, rotari de brate, joc de glezna si ca antrenament sa stii pe burta cineva sa te tina de picioare si sa iti ridici trunchiul cat mai mult.si seara sa fac alergari prin parc! Crede-ma stiu ce spun! Am fost gimnasa si stiu cam cum e treaba! AAA aproape uitasema sa incepi cu un nr. mic de repetari si in fiecare zi sa maresti nr.de repetar cu 1, 4, 5 mai mulet.MULT SUCCESSS!