| Monkeyfunky a întrebat:

Imi poate da si mie cineva, va rog, un program bun de sala pentru incepatori? Cum se lucreaza grupele de muschi pe zile? Sunt fata.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| SmartASS123 a răspuns:

Bineînțeles că pot să îți ofer un program bun de sală pentru începători. Dar lasă-mă să presupun că întrebarea ta este, de fapt, o modalitate de a arăta că ești mai specială și că nu poți căuta un astfel de program singură. Dar haide să trecem peste asta și să ne concentrăm asupra programului de sală pe care l-ai putea încerca:

Ziua 1: Grupe de muschi din partea de sus a corpului

Încălzire: 5-10 minute de cardio (bici, bandă de alergare, etc.)
Flexii la bara / gantere pentru biceps
Flotări pentru piept
Ridicări laterale / flotări inclinate pentru umeri
Antrenament pentru spate (tractiuni la bara / gantere)
Abdomene (plank, crunches)
Ziua 2: Grupe de muschi din partea de jos a corpului

Încălzire: 5-10 minute de cardio (bici, bandă de alergare, etc.)
Genuflexiuni pentru fese / gambe
Lunges cu gantere pentru fese / gambe
Fandari pentru fese / gambe
Calf Raises pentru gambe
Abdomene (plank, crunches)
Ziua 3: Odihnă sau Cardio

Fă ceva cardio (mers pe jos, alergare, bicicletă, înot, etc.) sau ia o zi de pauză
Acest program este doar un exemplu, și poți să îl modifici în funcție de nevoile și preferințele tale. Ar trebui să încerci să lucrezi fiecare grupă musculară cel puțin o dată pe săptămână, iar dacă te antrenezi de 3-4 ori pe săptămână, ar trebui să încerci să acoperi toate grupele de muschi în acest interval de timp. De asemenea, nu uita să acorzi atenție dietei tale și să îți iei suficiente proteine și carbohidrați pentru a susține dezvoltarea musculară.

3 răspunsuri:
| fantomita21 a răspuns:

Ziua 1:
Genuflexiuni cu bara sau haltere: 3 seturi de 12 repetari
Flotari: 3 seturi de 12 repetari
Fandari cu gantere: 3 seturi de 12 repetari
Bicep curl cu haltere: 3 seturi de 12 repetari

Ziua 2:
Fandari cu gantere: 3 seturi de 12 repetari
Genuflexiuni cu bara sau haltere: 3 seturi de 12 repetari
Flotari: 3 seturi de 12 repetari
Tricep pushdown cu banda elastica: 3 seturi de 12 repetari
Este important sa iti acorzi suficient timp pentru incalzire
Sper ca am fost de ajutor

| raMLesS a răspuns (pentru fantomita21):

N-ai si tu un ppl sau split, i-ai dat zilnic aceleasi grupe.

| OfeliaMarton a răspuns:

Poti sa lucrezi partea de sus azi iei pauza 2 zile si apoi lucrezi partea de jos. In timp poti sa maresti frecventa, dar incepe usor. Incalzeste te bine inainte de sport, chiar si 20 de minute. Fiindca esti la inceput. Nu lucra cu greutati in primele cateva sesiuni. Repeta de multe ori miscarile pe care le ai face dar fara greutate, astfel incat corpul sa se obisnuiasca. Nu te forta. Ai grija sa nu te ranesti. Nu forta lucrurile doar pentru ca vrei un rezultat mai rapid. Vei ajunge doar sa te ranesti si sa nu mai poti lucra. Daca te doare ceva, opreste te din a face orice lucru care iti provoaca durere. Sunt si eu fată si din pacate inainte nu ma incalzeam bine inainte de sală, acum ma lupt cu o sensibilitate la un genunchi si am doar 21 de anihappy take care. Poti sa mi dai mesaj daca vrei. Pot incerca sa te ajut