| Sonny1994 a întrebat:

Imi puteti da programe de antrenament pentru skandenberg?(contrafunda)

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aaaa. E foarte complicat: nu trebuie sa ai minte ci doar muschi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Salontanul):

Esti pe langa

| Salontanul a răspuns (pentru Cosmin86):

Sa mori tu!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Salontanul):

Tu nu ai auzit de tehnica? Oncescu a pus destui care aveau muschii mult mai mari decat el. Deci, chestia cu "doar muschi" pica din start

| Salontanul a răspuns (pentru Cosmin86):

Du-te tu cu tehnica de nota 10 sa vezi ce ti-o iei. Ce tehnica iti trebuie ca sa impingi o mana cu alta?! Forta deosebita si atat. Daca vorbeai de box te mai credeam. Acolo e si joc de picioare si rapiditate si trebuie sa stii cand sa le aplici. Aici daca ai lasat mana sub 45 grade ai pierdut.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Salontanul):

Ce tehnica iti trebuie? Sunt N moduri in care ii poti suci incheietura. Si diferite pozitii in care ai forta mai multa sau mai putina + anumite miscari de cot ( hook in care misti cotul in L sau pe diagonala, etc. )

- top-roll ( high hand sau low hand, in functie de cum ai mana )
- hook
- side pressure
- shoulder-press
- dead wrist ( pentru incheieturi slabe )

Alta tehnica, daca nu poti sa-i sucesti incheietura, desprinzi incheietura si intri in strap ( in strap nu mai conteaza incheietura ).

Si picioarele conteaza, cum te apleci ( cand faci back-pressure te apleci intr-un anume fel, etc. )

+ conteaza cum bagi grupele mari ( in special spatele ), trebuie sa stii sa tragi cu tot corpul

| KuKluXClannad a răspuns:

Du-te la sala si te lamuresti acolo.