| sayWhaaat a întrebat:

am 18 ani si as vrea sa stiu cum pot deveni mai bun la skandenberg (ma dau aproape toti din clasa, m-a dat si un pusti de 14 ani), fara sala, nu am timp,anul asta am bacul, incep sala de la sfarsitul verii. Dar as vrea sa stiu ce pot face acasa, si,nu stiu cat ma intereseaza pentru skandenberg, cat ma intereseaza sa-mi formez un corp mai bine facut. Am urmat timp de o luna un program de antrenament pentru flotari, am pornit de la 20 si am ajuns la 42 pana acum,insa la fel ma simt, si la skandenberg la fel de varza sunt. Deci de la programe de antrenament, pana la un regim alimentar, orice sfat este binevenit. As vrea totusi sa raspunda cei care se pricep, pe cat se poate.
Multumesc anticipat happy.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Cam asa arata un antrenament de skandenberg :

http://www.youtube.com/watch?v=c2Xf9JgeBis

Termina cu flotarile, pierzi vremea cu ele.

Pentru forta trebuie sa maresti mereu greutatea folosita, NU NUMARUL DE REPETARI.

Forta : maxim 5 repetari cu o greutate mare (poti mai multe, maresti greutatea ).

Si pentru skandenberg, sa-ti intaresti incheietura, in special forta de sucire si sa inveti sa tragi cu tot corpul

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cosmin86):

Si ca o completare, mananca mai multe proteine. E ceva ESENTIAL, macar 2 grame / kg-corp zilnic sa ai

9 răspunsuri:
| hummmer a răspuns:

O sa razi dar iti spun ce am vazut la niste bulgari[amatori nu sportivi]cum se antrenau: legau greutati cu o sfoara, cotul pe masa si faceau skandenberg cu greutatile alea, ma rog, se chinuiau sa le ridice de la pamant ele fiind puse nu in fata lor ci pe lateralul mesei, daca intelegi.Si puneau greutati din ce in ce mai mari, nu ti-am apus ca erau soferi de tir dar poate ajuta metoda pana ajungi la sala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru hummmer):

Da, exercitii pentru rotatori, nu e suficient

| ViSsseS a răspuns:

Iti recomand un program cu tractiuni! Ai putea sa incepi sa mergi chiar cate o ora pe zi la sala sa faci haltere! O ora pe zi nu cred ca nu ai timp

| Cosmin86 a răspuns (pentru ViSsseS):

3-4 sedinte pe sapt sunt suficiente, e prea mult zilnic

| Margarint_Florin_1989 a răspuns:

Cara gunoiu in fiecare zi si o sa fii boss...

| Enigmaumana a răspuns:

Nu este ceva ce poti face.cel putin nu la varsta asta..Eu fac sala de 6 luni si am crescut de la 20 la piept la 80 de kile..nivelul la skandenberg necrescandu-mi semnificativ...In skandenberg se folosesc toti muschii din brat (biceps, triceps, antebrat, dar si spatele).pur si simplu unii se nasc buni..la asta.(ii ajuta incheietura sau forta naturala) iar altii nu vor fi niciodata buni la asta..Eu sunt mediu si nu am cum sa scap de asta am 40 in brat si ma pune un prieten cu 34, deoarece el s-a nascut asa si are o incheietura de fier.
Nu iti face griji totusi nu este un lucru atat de important decat la mandrie

| Cosmin86 a răspuns (pentru Enigmaumana):

Evident ca poti face, doar ca sala nu ajuta asa mult, pentru skandenberg sunt antrenamente diferite ( izometrie, partiale, alte miscari, etc. )

vezi asta :
http://www.youtube.com/watch?v=c2Xf9JgeBis

Asa arata un antrenament de skandenberg + cele specifice ( la mese speciale, cu profesionisti ).

Eu de cand ma antrenez specific ( + antrenametne la masa ) mi-am dublat forta la skandenberg