| ArkanHell a întrebat:

In cat timp digera batoanele proteice? (cel putin proteinele din ele)? presupunand ca le iau exact cand termin antrenamentul happy

16 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

In cat timp digera batoanele proteice ce? batoanele proteice nu cred ca pot digera nimic, poate stomacul sa le digere, sau ele sa fie digerate de catre stomac. proteinele se descompun in amino-acizi si sunt asimilate de corp in 1-2 ore, depinde de la om la om cum functioneaza sistemul digestiv.

| ArkanHell explică (pentru JohnnyBi):

Aha deci sa inteleg ca dupa ce le-am mancat dupa antrenament, ele vor digera intr-o ora avand in vedere ca am metabolismul rapid nu?
Vreau sa iau batoanele ca si cum as lua shake proteic cu toate ca absortia e mult mai lenta : (

Sa iau 2 batoane dupa antrenament sau pe la mijlocul antrenamentului?

| SpaNu88 a răspuns (pentru ArkanHell):

Nu conteaza metabolismullaughing mai mult conteaza calitatea batoanelor proteice si a nutrientilor ce ii contine.

| ArkanHell explică (pentru SpaNu88):

Si avand in vedere ca vreau sa le iau ca si cum as lua shakeul (cu toate ca au absortie lenta), cum ar fi mai preferabil, sa le mananc la jumatatea antrenamentului sau dupa ce am terminat antrenamentul? : P

| SpaNu88 a răspuns (pentru ArkanHell):

Daca e cu abs lenta mananci 2 seara si dupa antrenament mananci un piept de pui, peste cu cartofi natur si ceva legume brocoli, morcov, mazare...
dar nu inteleg de ce complici situatia?
Eu de exemplu, cum ajung acasa (fac 2 min de la sala pana acasa) folosesc o prot cu abs rapida si isi face bine treaba pana imi fac eu de mancare.

| ArkanHell explică (pentru SpaNu88):

Din pacate n-am bani, abia am de mancare acum
Asa ca am la dispozitie batoanele proteice, ma gandeam sa le mananc pe post de shake (in loc sa iau proteine din shake, le iau din batoane) dupa ce termin antrenamentul si dupa o ora dupa ce am ajuns acasa (40 minute de la sala pana acasa) imi fac de mancare pui/cartofi/orez peste 30-40 minute dupa ce am ajuns acasa asa, nu e bine? ^^

| JohnnyBi a răspuns (pentru SpaNu88):

Eh, conteaza putin la modul daca le iei fix dupa antrenament sau sa le iei dupa 40 de minute de antrenament...pe ideea "am uitat sa le iau la mine, e bine daca le iau cand ajung acasa".

| JohnnyBi a răspuns (pentru ArkanHell):

E pe youtube un tip numit scooby. face "sala" de multi ani si da sfaturi si raspunde la intrebari. ce am luat de la el ca antrenamente/nutritie a mers bine. el zice "proteine iei cate poti, prea mult strica la un moment dat, dar la acel moment nu ajungi". mananca bine dimineata, caci corpul tau a stat multe ore fara mancare, dupa sala ia un baton, si eu, personal, as lua unul inainte de culcare sau dupa masa de dupa antrenament, dar la 30 minute distanta. ori poti lua unul inainte de antrenament si unul dupa, asa vei avea energie si in timpul antrenamentului. batoanele le poti lua in multe "combinatii", dar cea mai buna o afli singura incercand diferite perioade. eu shake-ul il iau dupa antrenament si dupa cina sau cu 30 minute inainte de culcare.

| SpaNu88 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Normal ca, conteaza, imediat dupa antrenament se realizeaza o recuperare mai rapida, ceea ce pentru mine conteaza foarte mult. daca nu esti recuperat in totalitate pentru urmatorul antrenament. lucrezi cam degeaba
In legatura cu afirmatia "am uitat sa le iau la mine, e bine daca le iau cand ajung acasa", nu prea am intees ce vrei sa spui.
In primul rand conteaza sa alimentezi corpu cat mai repede, iar in cazul ca uiti suplimentele acasa foloseste 2 batoane proteice si 2 banane pana ajungi acasa.
In al doilea rand, daca stai aproape de sala unde te antrenezi, nu este nicio problema. iei suplimentele cand ajungi acasa...
Sper ca ti'am fost de folos.

| JohnnyBi a răspuns (pentru SpaNu88):

Pai afirmatia aia era in cazul in care nu iei imediat dupa antrenament suplimentul si il iei la x minute dupa, aici metabolismul conteaza, ca daca e rapid nu pierzi din efectele ce ar trebui sa le aiba suplimentul, chiar daca il iei mai tarziu decat ar fi trebuit. si eu sunt ca tine. daca nu iau shake-ul imediat dupa sala, ma simt aiurea in sensul ca, daca il iau cand ajung acasa (~20 min) simt ca il iau degeaba.

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Eu imi pun totul in shaker, fara apa. Si dupa sala, in vestiar, adaug apa, amestec si il iau. Comod si rapid, si il iau la doar cateva min dupa antrenament, foarte eficient si simplu.

| ArkanHell explică (pentru Cosmin86):

Si foarte scump de asemenea laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru ArkanHell):

Mancare : 10-12 mil / luna
suplimente : 3 mil

Deci de aprox. 4 ori mai ieftin decat mancarea. Ceea ce e ok.

| ArkanHell explică (pentru Cosmin86):

10-12 milioane pe luna, tu glumesti?
Eu mananc de 3 milioane si ceva pe luna wtf si am cel putin 60-70g proteine asigurate numai din carne de pui (2 pulpe mari pe zi + 750 ml lapte + 2 batoane proteine de 16g = 32g, asta inseamna cam 110g proteine aproximativ) doar din 3 milioane jumate cam asa big grin, lol...

| Cosmin86 a răspuns (pentru ArkanHell):

Eu am nevoie cam de 180 de grame pe zi. Deci ce mananci tu ar rezulta cam 9 mil. Dar eu mai mananc muschi de vita, somon, ton, curcan si altele, nu mananc doar pui sau lapte, am o alimentatie variata.

| Triana a răspuns:

2 ore.