| PankakesS a întrebat:

La 14 ani, cam cate flotari imi recomandati pentru cresterea masei musculare? sau orice alt fel de exercitii.happy Nu-mi spuneti sa-mi vad de scoala...laughing pentru ca la scoala invat ff. binewinking Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| hippiemuslim a răspuns:

Pentru inceput faci cat de multe flotari poti una dupa alta.
Imparti la 3 si faci de 5 ori numarul obtinut.
Spre exemplu la 20 de flotari faci 6-7 flotari de 5 ori cu pauze de un minut intre seturi. Dupa asta iei pauza o zi.
Daca ti se pare prea greu exercitiul repeti in ziua urmatoare acelasi exercitiu. Daca te descuri adaugi 3 flotari in ziua urmatoare. Pune cele trei flotari pe seturile din mijloc (2, 3,4).
Este important sa faci niste exercitii de intindere inainte de asta, sa executi corect flotarile si sa iei pauza de o zi. Daca faci febra musculara iei pauza doua zile.
Bafta.

9 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Eu zic să faci câteva serii de vreo 10-15 flotări ( cu pauză între serii).

Baftă!

P.S: Poţi folosi şi gantere

| hippiemuslim a răspuns:

Vezi ca eu ti-am dat informatii despre flotari. Nu uita si de alte exercitii, genoflexiuni, abdomene etc. Stilul exercitiilor este asemanator.

| PankakesS explică (pentru hippiemuslim):

Da,multumesc, acum mi-am cumparat niste Gantere, cum ar trebui sa fac cu ele?

| my323 a răspuns:

La varsta pe care o ai sincer eu la 15 ani faceam 50 - 65 flotari ti-as recomanda 50 - 65

| my323 a răspuns:

Ar fi bine sa mananci multe fructe si legume mai putina supa si carne doar muschi apa mai rece lapte etc

| Hermes a răspuns:

Nu ajunge sa faci numai flotari.Trebuie sa mergi la o sala si sa faci si alte exercitii cu greutati sub indrumarea unui instructor. Masa musculara nu e direct proportionala cu nr de flotari, adica daca faci prea multe o sa te trezesti ca nu mai acumulezi masa. Ca sa faci masa musculara ai nevoie de 3 lucruri: antrenament, odihna, alimentatie corespunzatoare(muschii nu cresc din aer) asa ca pentru inceput ar trebui sa te abonezi la o revista de culturism si sa mai citesti ce scrie pe acolo

| NemoNautilus a răspuns:

La 14 ani este bine sa poți face 30 de flotări perfecte (în fiecare seara si dimineata). Si ca sa îți crești masa musculara cate 100 de abdomene de 2 ori pe zi măcar 2 luni și ai sa vezi rezultatele. Bineînțeles ca trebuie sa te și hrănești corespunzător pentru a se asimila substanțe în corpul tău și pentru a face mușchi.

| PankakesS explică (pentru NemoNautilus):

Multumesc mult! dar, cam ce alimentatie ar trebui sa fac?sad.

| alyn222 a răspuns:

Eu fac cate 40 de flotari in fiecare dimineata si seara si abdomene 100 dimineata si 100 seara