| andrei47 a întrebat:

Ma duc la sala de forta si lucrez luni piept, marti spate si miercuri brate, a-s putea sa lucrez si vinerea piept si spate sau este prea scurta pauza?

Răspuns Câştigător
| Weider a răspuns:

Nu, piept si spate sunt grupe mari, le faci odata pe staptamana, trebuie sa treaca cel putin 3 zile pauza la fiecare muschi.

| cristif a răspuns (pentru Weider):

Si ce are daca sunt grupe mari? Daca geneticul il ajuta, le poate face fara nicio problema, doar el stie asta, noi ne dam cu parerea din spusele lui.

11 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Parerea mea e sa iei cartea de limba romana si sa o faci de 5 ori pe saptamana, si sa ii iei si pe weider, cristif si kolors cu tine, sa iti tina companie laughing). vrei sa fii mare la stat si mic la cap.
on topic: muschii nu cresc dupa cum simti tu (daca nu ai febra, nu inseamna ca muschii sunt refacuti si gata de o noua tura de forta). e o vorba in popor care zice ca lunea pieptul nu creste si pentru mine asa este; nu iese bine sa incep saptamana cu pieptul. daca vrei un program de 3 zile/sapt: luni spate+triceps, miercuri picioare+umeri, vineri piept + biceps, sau alterneaza dupa cum doresti, dar cu pauza intre. nu trece peste picioare ca vei regreta, crede-ma pe cuvant. NU vrei sa iti bati joc de picioare (asa am facut si eu...eh, picioare, sa le ia dracii, am facut prostia de a le face la misto, si acum port o orteza permanenta imobilizatoare la genunchiul drept. ligamentul anterior incrucisat mi s-a rupt 3/4 din mediana, meniscul interior spart si cartilagiile inflamate, totul dintr-o prostie). repet, FA PICIOARE CA LUMEA! sau altfel: trenul superior e sustinut de picioare si lombari, nu le cresti pe astea, vei pune presiuni mari pe ele cu cresterea trenului superior. personal nu imi place ideea de picioare + orice grupa, ca muti sangele prin corp aiurea, asa alege picioarele zi separata, si imparte grupele celelalte. fa pauza dupa grupa cea mai obositoare pentru tine. 1 grupa musculara mare/saptamana, grupele mici le poti face si de 2 ori (bratele sunt grupe mici, fapt pentru care am zis piept + biceps, ca lucrezi bicepsul 1 data cu spatele, si 1 data separat in ziua cu pieptul). nu neglija incalzirea, fa exercitiile corect, sau o sa te dai cu capul de pereti. trust me

Răspuns utilizator avertizat
| FitMonkey a răspuns:

O grupa se lucreaza o data pe saptaman!
daca faci marti spate miercuri nu e deloc bine sa faci brate pentru ca nu acorzi destula odihna bicepsiilor. si restul grupelor? picioare? umeri? trapez? abdomen? sa nu faci prostia sa nu lucrezi toate grupele! iti va parea rau cu timpul

| andrei47 explică (pentru FitMonkey):

Normal ca lucrez si restul grupeor, doar ca cele spuse de mine sunt mai principalehappy

| cristif a răspuns:

E prea scurta pauza daca ai face si vineri. picioare de ce nu faci?

| andrei47 explică (pentru cristif):

Fac si pceoare, dar nu asa intesiv incat sa aloc o zi intreaga pentru ele...

| andrei47 explică:

M-am gandit ca nu trebuie sa acord foarte multa pauza muschilor, daca nu am febra musculara sau nu sunt obosit urmatoarea zi...

| cristif a răspuns (pentru andrei47):

Muschii cresc si fara febra, ei in primele 3-4 zile se refac si in zilele 5-7 cresc. Te sfatuiesc sa faci toate grupele de muschi, fiindca vara vei fii deformat.

fitmonkey are dreptate, nu e prea ok sa faci biceps dupa spate. trebuie sa lasi 3 zile de pauza fiindca spate-biceps se compenseaza la fel si piept-triceps.
fa luni brate, marti picioare+umeri, miercuri pauza, joi-spate si vineri piept(parerea mea) si iti alegi abdomenul intr-una din zilele libere.

| Cosmin86 a răspuns (pentru andrei47):

Eu as mai reduce din antrenamentul pieptului, ca sa antrenez picioarele mai serios.

picioare = grupa mai importanta decat pieptul

| crystygye a răspuns:

Lucreaza in alt fel.luni antrenament, marti pauza. miercuri antrenament, joi pauza.vineri antrenament, sambata pauza.este cel mai eficient mod de antrenament pentru masa musculara.antrenament si odihna.si tot asa.