| Ilinca_Marian_1996 a întrebat:

Pentru Cosmin86, care din ele pare mai buna?

http://www.megaproteine.ro/Creatina/Muscletech-100-Ultra -Pure-Creatine/

http://www.megaproteine.ro/Creatina/QNT-Creatine-Monohyd rate/

sau

http://www.megaproteine.ro/Creatina/Six-Star-Creatine-X3 -Elite-Series/

parere calitate/pret?, si daca da, este in regula 2 serviri pe zi minim, adica inainte cu 30-40 de min,si dupa antrenament?

inca ceva, masura de gramaj este in cutie?

mersi,iar daca este nevoie de date, despre conditia fizica, spune-mi

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Iti zic eu. creatina este de ajuns sa fie monohidrata sa fie buna. nu iti trebuie mai mult. 5g/24h este arhisuficient pentru nevoile tale. calitate/pret la creatina nu conteaza. toate firmele spuse de tine sunt bune, nu e ca in cazul whey-ului importanta calitatii. in locul tau as lua ON creatina monohidrat microlizata. 50 lei si tine 2 luni. parfum calitate, pret excelent.
creatina nu are efect imediat precum cofeina si beta-alanina, deci nu conteaza daca o iei inainte de antrenament sau nu, nu te va ajuta la antrenamentul ala, ci la cel de 2 zile de dupa. produsul satureaza muschii in 20 de zile, deci efecte le ai intarziate, nu ca un preworkout la antrenamentul respectiv. eu iau dupa, cu whey, si merge superb.
cat despre conditia fizica: sa nu fi avut probleme hepatice sau renale inainte. atat. daca ai avut probleme la rinichi nu lua fara sa consulti un medic specialist. nu te juca cu creatina (3 cacofonii rolling on the floor

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Eu recomand six star, se simte diferit fata de celelalte din cauza ca pe langa creatina mai are si carbo simpli - perfecti inainte de antrenament big grin

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu are legatura carbohidratii cu absorbtia creatinei. singura legatura intre creatina este cu beta-alanina si arginina. blah, oricum o dai, creatina e bine sa o iei cu proteine, dar se absoarbe indiferent de ce ai pe langa ea. fie proteine, fie carbo, fie altceva. efectele le ai oricum.

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Eram sigur ca o sa sari in sus de absorbtie, DAR eu nu am pomenit nimic despre asta big grin

am zis "are si carbo simpli - perfecti inainte de antrenament", ca sursa de energie, nu ca ajuta la absorbtie laughing)

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Offff. mananca 2 banane sau bea un fresh de grefe. same ***. doar mai sanatos si muuuuult mai delicios o.O. eu mananc inainte de sala 2 oua cu nutella laughing. perioada de definire cu nutella si ceafa de porc la discretie

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Six star + unt de arahide cu waffe... bomba calorica laughing)

dar merge in perioada de masa big grin