| Ryansho a întrebat:

Pentru microbisti.
-Credeti ca Campionatul chinez va ajunge in cativa ani la nivel cu Premier League,La Liga, Serie A etc.
-Sunt multi jucatori buni care joaca acolo.credeti ca fi un Campionat puternic pe viitor?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Sincer, jucatorii care aleg sa joace in China, Emiratele Arabe Unite, Qatar, Coreea sau India o fac doar pentru bani. Ma refer aici la jucatorii mari. Fotbalul nu este unul puternic acolo si nu prezinta interes (cel putin pe la noi prin Europa). Intr-adevar, venirea unor jucatori ca Del Piero, Juninho Pernambucano, Nicolas Anelka, Ramires si altii ce mai sunt pe acolo, ajuta la cresterea campionatului si inspira foarte multi tineri chinezi, insa acest lucru nu e de ajuns. Dupa parerea mea, ghinionul chinezilor e ca sunt amplasati pe alt continent. Din aceasta cauza, indiferent de investitiile pe care le fac, nu vor ajunge niciodata cu campionatul de nivelul Premier League, Serie A, La Liga, etc. Personal, vad campionatul lor inferior Ligii 1 din Romania.

2 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu prea cred ca o sa ajunga asa de competitiv deoarece nu sunt angrenati in competitii precum Europa League, Champions league, automat creste determinarea si spectacolul stiind ca vei putea evolua an de an in competitii europene. Fotbalul mare se da in Europa, iar ei au acest dezavantaj!

| Drimmero a răspuns:

Fotbalul mare s-a jucat, se joaca si e va juca exclusiv in Europa! Foarte multi jucatori din alte continente aleg Europa pentru ca aici sunt echipele mari si vor sa joace aici! Jucatorii care au facut istorie aici aleg sa se retraga intr-un campionat mai slab pentru a-si incheia usor-usor cariera, dar sa mai primeasca banii. Eu ii inteleg pe jucatorii care au plecat, nu au mai putut trage la cel mai inalt nivel!