| PsyhoChild a întrebat:

Planuiesc sa fac un water fasting de 48 de ore deoarece in ultima vreme am inceput sa mananc numai prostii si simt nevoia sa-mi detoxifiez corpul.
Ce-mi recomandati sa mananc inainte de fast, planul meu este sa o fac de pe 28 pana pe 30.

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Un om intelept a zis o data ca daca vrei sa nu ai toxine in corp, poate ar trebui sa nu le bagi in primul rand. In alta ordine de idei, conceptul de detoxifiere e o prostie, organismul tau face asta in mod contant, de aia ai rinichi si ficat.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Incerc sa mananc 1 data pe zi, ajuta mai mult facerea de foame decat mancatul necontrolat. Poti 2 mese pe zi dar ciorbe si legume atat cantitati mici timp de cateva luni

| Mosotti a răspuns:

Parerea mea e sa incepi direct sa mananci sanatos de maine in colo si atat, si asta e tot ce trebuie sa faci pentru ce vrei tu. Ca daca faci asa ce vrei tu, nu stim ce iese, sa nu lesini doamne fereste, sau altele, Bine, ca poate sa nu se intample nimic. Insa nu te ajuta daca nu vei incepe sa mananci sanatos dupa cele doua zile.

Dar daca tot faci asta, macar sa nu faci efort prea mare in timpul ala de post ca sa pierzi din fibra musculara mai mult.
Adica sa nu alergi, bicicleta sau altele de genul.

Poti manca orice vrei inainte de post, nu conteaza ce. Ceva mai consistent ca sa tina de foame.

| Wr3nch a răspuns:

Recomand sa renunti la petarde de gen, ca risti sa te ia raul si sa lesini pe undeva.

| Mosotti a răspuns (pentru Wr3nch):

Oricum ce face el nu face bine ca risca dereglari, trebuie sa inceapa o alimentatie sanatoasa zilnic si atat, nu mai mult sa faca.

Eu zic cum a fost la mine personal, cand aveam Kg in plus, nu prea aveam foame daca nu mancam, isi tragea corpul optim cele 2300 Kcal din fat si nu aveam nici o problema, si 3 zile la rand. Aveam asa o foame difuza doar.
Insa nu stiu daca la toti e asa.
Cand ajungeam la greutatea normala, atunci urca foamea si era musai sa mananc.

SI mi se pare normal, daca ai pe tine rezerve si isi trage de acolo, e logic ca n-ar trebui sa lesini daca nu mananci.
Dar daca n-ai rezerve, e complicat.
Si isi trage energie optim, daca nu mananc deloc o zi, trage 2300-2400 Kcal din rezerve, am verificat cu cantarul si cu calcul care coincide.
Adica ce facem, ne hranim dar lesinam?!

Insa unii am auzit ca lesina desi au Kg in plus, interesant.

| Frank51 a răspuns:

Nu prea conteaza ce mananci, daca tot nu o sa mananci 2 zile...

Eu am incercat de vreo 3 ori si am esuat dupa 16 ore, nu mai am aceeasi vointa de altadata.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Frank51):

Eh, mai contează și ce te motivează. E normal să nu fie voință dacă nu există un motiv suficient de bun happy

| LPCTSTR a răspuns:

N-ar fi mai ok sa stai in deficit caloric?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Să-ți detoxifiezi corpul laughing)) dar organele tale ce rol au?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva fibra ca sa te ajute la digestie si sa elimini fecale. Ovaz, fasole, fructe. Nu manca ceva zaharos, grasimos sau sărat ca ultima masa deoarece iti face pofta si iti va creea dificultati pentru cateva ore bune.