| Rauuul a întrebat:

Probabil e cea mai penibila si tampita intrebare care o poate pune o persoana, deci va rog nu injurati si nu criticati.
.
Deci..inevitabil, odata si odata se intampla sa ai un conflict cu o persoana (sau mai multe, depinde de ghinion). si cum is altii mai "tarani", sar direct la bataie. cel putin eu, am o problema..cand vine unu mai mare decat mine la mine sa ma bata, nu mai am nici o putere. Efectiv imi tremura muschii si nu mai realizez ce fac. Ma "blochez". Forta am, chiar foarte mare. nu vreau sa ma laud, dar daca i-as da la careva un pumn in fata, 2 zile nu s-ar mai ridica. Cu cei mai slabuti decat mine, n-am problema. Ei vin sa imi dea bataie dar pleaca batuti. Din fericire eu nu am primit bataie niciodata. Noroc cu "metode de autoaparare" mai interzise sa zic asa. in fine asta nu conteaza. Vreau sa stiu ce sa fac sa am "curaj" sa il infrunt pe ala care vine la mine. Exista ceva suplimente pentru asa ceva? Din cate am citit pe net, am ajuns la concluzia ca am nivelul de testosteron prea scazut. deci...ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Ba da, dar iti mareste si determinarea, din cauza pomparii intra mai mult sange in muschi + iti mareste tensiunea, ar trebui sa-ti mareasca putin si agresivitatea.

La sala sper ca faci exercitii de baza ( nu flexii pentru bicepsi si alte asemenea exercitii INUTILE ), doar ex. de baza iti maresc testosteronul.

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Du-te la un club de lupte, acolo o sa te bati cu unii mai tari ca tine si o sa te obisnuiesti, o sa devina rutina.

Cati ani ai de ai testosteronul scazut? Ai peste 35?

| Rauuul explică (pentru Cosmin86):

Pana termin liceu, adica inca un an, nu pot merge la lupte ca nu am unde. Am 18 ani. Nu stiu daca am testosteronul scazut. La concluzia asta am ajuns eu dupa ce am citit e diferite bloguri si forumuri. Nu ma pricep deci nu zic nimic sigur. Am mai citit ca la varsta asta e nivelul maxim de test si am inteles ca sunt si suplimente pentru a ajuta la formarea testosteronului dar nu vreau sa am dereglari hormonale si probleme. Din ce cauza nu mai am putere cand am un conflict?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Rauuul):

La 18 ani nu ai cum sa ai testosteronul scazut...

Ca suplimente poti folosi oxid nitric.

Faci vreun sport?

| Rauuul explică (pentru Cosmin86):

Fac sala. oxidu nutric nu e pentru pompare si forta?

| Rauuul explică (pentru Cosmin86):

Pai sincer fac si flexii pentru biceps... dar care ar fi exercitiile de baza?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Rauuul):

Pai vezi, 90 % din cei care fac sala nu stiu sa se antreneze... lucreaza direct grupe mici ( gen biceps ) si apoi se mira de ce sunt firavi.

Astea sunt cele mai bune exercitii:

http://antrenorulmeupersonal.ro/articole/exercitii-valoroase/

Fiecare are video.

Doar pe alea le faci, dar cu greutati MARI, din ce in ce mai mari ( o sa se dezvolte si grupele mici, gen biceps-triceps, eu am 42 in brat si 38 in antebrat FARA SA LUCREZ BRATE direct ).

| Cosmin86 a răspuns (pentru Rauuul):

Ba da, dar iti mareste si determinarea, din cauza pomparii intra mai mult sange in muschi + iti mareste tensiunea, ar trebui sa-ti mareasca putin si agresivitatea.

La sala sper ca faci exercitii de baza ( nu flexii pentru bicepsi si alte asemenea exercitii INUTILE ), doar ex. de baza iti maresc testosteronul.

| cookie01 a răspuns:

Eu zic ca violenta nu ar fi cea mai buna solutie. Daca eziti sa iei la bataie pe cineva care te ameninta nu inseamna ca esti fricos. Poti sa te schimbi cu lucrul asta dar nu in beneficiul tau. Gandeste-te ca s-ar putea sa intri in mari probleme daca vei deveni mai violent (ca vei avea curaj). Deci cel mai bine ar fi sa te feresti pe cat posibil de "tarani" de astia.

Răspuns utilizator avertizat
| ღMikyღ a răspuns:

Incepe sa il iei de gat. exeseaza la karate cu aia de 200 kg

| ioana2004 a răspuns:

Gandeste-te ca e unul mai mic ca si tine.

| Rauuul explică (pentru ioana2004):

Mda cand vine unu mare la tine mai poti sa iti controlezi gandurile? laughing