| LegionarulRoman a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti pentru toate grupele de muschi (trapez,umeri,piept,biceps,triceps,spate, coapse etc) cate exercitii si serii ar fi cel mai recomandat pentru crestere? Din cat in cat timp trebuie schimbate greutatile si eu la 14 ani cam cu ce greutate trebuie sa incep(de exemplu cu ce grutate trebuie sa incerc prima oara la tractiunile la helcometru?

P.S:Momentan pot sa fac doar 5 flotari si oricat m-as chinui nu pot sa fac mai multe. Ce trebuie sa fac? Sa incerc sa fac in fiecare zi sau sa incerc sa fac flotari in genunchi cu greutati suplimentare?

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

E mult de explicat ce vrei tu.
Uite jurnalul meu :
http://www.culturism.ro/forum/jurnal-personal/jurnal-cosmin-0001.html

Te poti inspira de acolo, am 2 antrenamnete si la fiecare am specifiact ce exercitii si cate serii fac.

Te poti uita si pe alte jurnale, sau pe antrenamnete specifice pe forum.

Pentru flotari, faci impins de la piept cu haltera, si maresti greutatea la 2-3 saptamani cate putin, si cand o sa ajungi sa lucrezi cu 10 kg in plus sa zicem, o sa vezi ca poti face mai multe flotari.

| LegionarulRoman explică (pentru Cosmin86):

Multumesc de raspuns.Dar de fapt asta am vrut sa spun:ca incepator(de 14 ani care n-am mai facut exercitii) cu ce greutati ar trebui sa incep initial? A! Si inca o intrebare: triceps cu biceps, sau piept cu triceps(pentru ca unii zic ca daca faci triceps si biceps, vei "impinge" tesuturile catre exterior)?

| Cosmin86 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Pai, poti sa-i spui aluia care ti-a zis ca " vei "impinge" tesuturile catre exterior" ca e un IDIOT. Auzi, sa impingi tesuturile spre exterior =)), cred ca i s-a "impins" lui toata inteligenta spre exterior, de poate spune asemenea aberatii.

Ambele variante sunt bune, toti prefera biceps cu triceps, adica o zi separata pentru brate, asa obtii cea mai buna dezvoltare.

Piept + triceps se numeste "principiul preobosirii", adica tricepsul e deja obosit dupa exercitiile de la piept, si eu nu ma simt comod sa-l lucrez, eu prefer principiul sa lucrez un muschi atunci cand e odihnit 100 %.

O perioada am facut piept-biceps si spate-triceps, dar dupa cateva luni am schimbat si fac bratele intr-o zi ( biceps-triceps-antebrat ) si cu asta am obtinut cele mai bune rezultate.

Uite aici comentate ambele variante :
http://www.getfit.ro/......telor.html

Si cele mai bune exercitii pentru brate, avantaje/dezvantaje la fiecare.