| VioConstantin a întrebat:

(am 20 ani, 1.69 inaltime si 59kg) m.am apucat de 2 zile de sala si as dori si eu un program bun pentru mine ca incepator.

Răspuns Câştigător
| xFarmer a răspuns:

Salut,asta e programul meu pe care l'am avut din totdeauna. Pentru mine a dat rezultate destul de bune.
E un program adecvat pentru adaugarea Masei....nu pentru Definire.
Ca sa iti fie mai usor, si sa cresti foarte repede in greutate, incearcal pe al meu....eu zic sa pui pe tine pana la 75-80 kg,dupa care poti incepe definirea.
Luni : Piept + Triceps.
Marti : Spate + Biceps.
Miercuri : Umeri + Trapes
Joi : Pauza
Vineri : Abdomene cu greutati (pentru intarirea patratelelor, repet nu e program de definire) + Antebrat.
Sambata : Picioare grupe mari + grupe mici.
Duminica : Pauza.

Iti dau niste sfaturi, mananca cat mai multa carne, mancare gatita, de preferat incearca sa bei 3-4 litrii de apa pe zi, si sa te odihnesti cat mai mult.
Rezultatele apar in timp ce te odihnesti, nu stand cu orele la sala.
Pe langa proteinele din carne, incearca sa mananci si 2-3 banane pe zi, si ele au destule proteine.
De preferat, ca sa nu te complici, fa urmatorul lucru : cumparati un shaker, e ieftin pana in 15 lei, adaugi 2-3 oua, lapte si 1 banana pisata, agiti foarte bine pana cand toate acestea ajung ca un fel de crema lichida.
Il bei linistit, si esti gata de sala.
Multa bafta! happy O sa ai nevoie.

| Dkgray a răspuns (pentru xFarmer):

Bananele au 1.1 grame de proteina la 100 grame continut. E o cantitate infima.
Ouale crude prezinta risc de imbolnavire. Nu sunt recomandate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru xFarmer):

Mai bine iti cumperi un concentrat proteic pe care sa-l pui in shaker, decat sa pui tu oua si banane pisate happy

| xFarmer a răspuns (pentru Dkgray):

Cate 1 banana in fiecare shaker pe zi + cele 2 oua, u zici ca nu e ok?
Mai informeaza'te, informatia asta am primit'o de la un tovaras foarte bun, care zi de zi baga un shaker din asta in el, si e cat usa de la intrare.
Decat deloc, mai bine asa.
Rezultatele nu apar peste noapte.

| Dkgray a răspuns (pentru xFarmer):

N-ai inteles nimic. Tu ai spus in postul precedent ca bananele contin ''destule'' proteine, eu ti-am infirmat. Ouale mancate crude sunt periculoase!
Ai impresia ca ala e ''cat usa'' doar pentru ca baga shake-ul asta? Sunt multi factori care contribuie la cresterea masei musculare. De acord cu Cosmin, decat shake-ul asta mai bine un concentrat proteic.

| xFarmer a răspuns (pentru Dkgray):

Mai intai inainte sa vorbesti, gandeste'te si ce bani are omul, ca poate nu are 2-3 mil sa dea pe proteine.
Si ouale atata timp cat le iei din hypermarket, iti garantez ca nu au nicio boala...so what ever!

| Cosmin86 a răspuns (pentru xFarmer):

Proteine, in banane? rolling on the floor

| xFarmer a răspuns (pentru Cosmin86):

Salut Cosmine happy Stiu ca u stii mult mai multe chestii despre mine legate de sala, dar faza cu proteinele de la banane o stiu de la un fost culturist.
Uite si o dovada! happy

Datorita continutului impresionant de potasiu, bananele sunt recomandate de doctori pacientilor cu lipsa de potasiu. O banana mare (25 cm) contine 602 mg potasiu si numai 140 calorii, 2 g proteine, 4 g fibra si 36 g carbohidrati. Nu este de mirare ca banana este considerata un aliment important pentru sanatatea copiilor. De asemenea banana este plina de vitamie si minerale: vitamina A, B si B6, acid folic, vitamina C, calciu, magneziu, si chiar fier si zinc. Punand la un loc toate aceste date se vede clar ca banana este printre cele mai sanatoase fructe.

| Cosmin86 a răspuns (pentru xFarmer):

Nu am spus ca nu e buna, doar ca nu mananca nimeni banane pentru proteine, din simplul motiv ca are doar 2 grame, ce faci cu 2 grame? Un sportiv are nevoie de 40-50 de grame de proteine la o masa, ar inseamna sa manance 20 de banane, asta inseamna 20 * 140 = 2800 de calorii ( ENORM pentru o masa ), deci iese din discutie banana pentru proteine.

Banana e buna pentru altceva, pentru vitamine si glicogen. Sportivii o folosesc in special pentru refacerea rezervelor de glicogen consumat in timpul antrenamentului ( foarte importanta ) si pentru energie.

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| VioConstantin explică:

Multumesc Tuturor. am decis sa urmez programu lu xfarmer

| MyhaiNeacsu a răspuns:

Desi la varsta ta e destu de tarziu ar fi bine totusi sa incerci sa te apuci de un sport cum ar fi inotul.handball,basket.bafta