| ForeverWarrior a întrebat:

Sal, eu ma antrenez cu greutati de luni pana vineri, am mese stabilite, de luni pana vineri mananc bine, dar sambata si duminica nu mananc asa de mult. Dc oare pentru ca nu fac efort in zilele astea? eu credeam ca trebuie sa mananc mai mult in zilele de pauza.Si inca ceva, din cand in cand simt niste intepaturi in zona de jos a abdomenului, e semn rau? multumesc!

3 răspunsuri:
| NatureSelf a răspuns:

SAlut aligatorule. chestia cu sala, sper ca ori ai o varsta avansata undeva peste 16 ani, ori ai o inaltime undeva peste 1, 75, Nu e atat de simplu cu facutul salei. trebuie sa menti un program. nu se fac 7 zile sala, si stai doua, fa din doua in doua zile, nu trebuie sa bagi ca nebunu ia cu faza ca nu manci asa de mult in pauza e normal, corpul tau e obisnuit cu programul. fortat, ca normal trebuie sa manci de minim 3 ori pe zi. dimineata, dupa masa si undeva pe la 6-7 seara. Faza cu inepaturile sunt de la muschi, in timp ce faci pauza e normal sa se mai relaxeze, si apare febra musculara. Eu fac bodybilding si la doua zile corpul meu automat simte ca fac pauza, asa ca in pauza apare febra musculara.

| ForeverWarrior explică (pentru NatureSelf):

Pai fac 5 zile pe saptamana, 1 ora pe zi, si de aceea fac atat pentru ca sunt ectomorf, am 188 cm 67 kg si aproape 17 ani, e bine daca iau 2kg pe luna natural? in ultimele 3 luni asa am luat, fara proteine sau altceva.Ai niste sfaturi pentru mine fiind ectomorf?

| NatureSelf a răspuns (pentru ForeverWarrior):

Uite parte cu proteinele e o mare gresaela, de ce? pentru ca dupa 2 saptamani in care te-ai lasat de sala, se mai vad muschi, dar dupa o luna dupa ce te-ai lasat, muschi incep sa moara transformanduse in grasime. adica schiar daca muschi raman sunt contopiti de acizi grasi, care iti vor acoperi muschii. eu zic sa o iei moale, dar mult, decat brut fortat si dupa aia pauza. corpul se va obisnui ca trebuie sa misti. sfatul meu este, daca tot vrei rezultate, bea inainte de fiecare ora de sala doua oua. stiu ca e scarbos, dar proteine ce are oul crud nu o au 1kg de proteine de la magazin, adica medicamentele. dupa un timp vei avea probleme cu respiratia.