| xCrank a întrebat:

Sal TPU as vrea sa stiu ce vitamine pot lua la 15 ani, fac sala de 1 an iau si suplimente si as vrea sa iau si vitamine si minerale, dau funda.

5 răspunsuri:
| ionutzxz a răspuns:

Complexe de vitamine bune: Optimen- Optimum Nutrition, Adam-NowFoods, Mega 2-Vitalabs
Un complex de vitamine pe care poti lua si din farmacie gen supradyne sau centrum. Insa daca cumperi produse de la firmele care produc suplimente nutritive, este mai recomandat deoarece au concentratia special adaptata culturistilor, nu doar sportivilor sau oamenilor de rand.
In afara de asta depinde de cerintele corpului tau, eu de exemplu pe langa multi vit folosesc magnesiu vit c si uneori b.

| alex96y a răspuns:

Salut! Eu te sfatuiesc sa nu iei proteine pentru ca din ce am observat eu muschii facuti cu proteine sunt doar umflati, nu puternici.
Daca vrei sa iei ceva ti-as recomanda glucoza pentru ca din ce stiu eu ajuta la regenerarea muschilor si la depunerea masei musculare.
Proteine poti lua destule din paste, orez, piept de pui.
Sper ca te-am ajutat.Bafta!

| JohnnyBi a răspuns (pentru alex96y):

Esti PE LANGA TOTAL. scuze ca iti zic, dar esti paralel. daca iei proteine nu ai efecte negative, excesul corpul il da afara. ce zici tu acolo e creatina, care are un efect energetic si volumizator. glucoza nu are a fae cu depunerea masei musculare, pastele si orezul NU contin proteine ci carbohidrati. corpul uman nu poate sintetiza proteina bine si de aceea ai nevoie zilnic de proteine. foarte putine legume contin proteine, si trebuie sa mananci mai mult pentru aceeasi cantitate de proteina continuta in produsele animale. ce zici tu de muschi umflati sunt de la creatina => muschii capteaza mai multa apa => par mai mari, dar, cu adevarat, nu sunt mari proportional cu forta.

| xCrank explică (pentru alex96y):

Eu am cerut vitamine, nu pareri in legatura cu proteinele...proteinele sunt si pentru masa, pentru asta am luat...

| Cosmin86 a răspuns (pentru alex96y):

1. el vorbea de vitamine si minerale, UNDE vezi tu proteine?
2. ai observat prost, odata cu masa creste si forta
3. de cand au pastele si orezul proteine destule? au o cantitate NESEMNIFICATIVA laughing