| Anonymus3000 a întrebat:

Deci eu am 13 ani si fac in 50 m 9.2 sec crying stiu e rusinos. Mai ales ca sunt si fotbalist. Sunt disperat vreau cele mai bune metode de a deveni mai rapid si a nu mai obosi asa de tare in cel mai scurt timp. Ori ce. Ma antrenez din greu in fiecare dimineata alerg vreo 300m si mai si obosesc din cale afara. Va rog orice metoda pana sambata ca am meci de fotbal si trebuie sa fiu rapid dau funda.

6 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Salut!

Vrei sfatul meu sincer, trebuie sa te antrenezi mai mult, dar si cu cap, nu poti sa ceri prea multe daca nu lucrezi zilnic fara intreruperi saptamanale ca ma duc la tara, ca nu am timp din cauza scolii etc.

Daca faci zilnic si la un mod profesional (ca tot te numesti fotbalist) vei avea rezultate pe parcursul anilor si vei deveni din ce in ce mai bun. Dar doar prin munca.

Asa ca spor si da-i bice.
Multa bafta!

| Frontal a răspuns:

Fii atent, si eu sunt fotbalist (tot 13 anitongue). Am un antrenor bun care stie cum sa ma pregateasca. Timp de o vara am dus o pregatire cu 2 antrenamente pe zi dintre care unul fizic (alergari, cel putin 5 km). Am ajuns sa fug in fiecare meci peste 5-6 km in 70 de minute.

| nobody88 a răspuns:

Fumezi? Bei? ai o greutate normala pentru varsta ta?

Alimentatia ta este sanatoasa se bazeaza pe fibre proteine etc?
Consumi multe Kalorii?
Te incalzesti inainte de a te apuca de antrenament, tehnica ta de respiratie este buna? Consumi multa apa? mananci condimentat?

Chestia cu obositul daca fumezi este normala, desi nu e normal sa fumezi daca vrei sa fii fotbalist. Verifica raspunsul la unele intrebari adresate de mine mai sus si incearca sa identifici problema, tot o data nu strica sa te duci la un specialist sa verifici in detaliu despre ce este vorba, chiar si medicul tau de familie iti poate da niste sfaturi utile. Sau in cel mai bun caz te poate indrepta spre un medic de specialitate.

Daca esti perfect sanatos si nu faci nimic din ce este enumerat mai sus, iti recomand sa te apuci de cardio la sala, e una ce vrei si e alta ce poti.Dar daca chiar vrei sa devii fotbalist iti recomand un antrenament riguros si o alimentatie sanatoasa. Succes

| Anonymus3000 explică (pentru nobody88):

Nu fumez, nu beau, am alimentatie sanatoasa, beau apa etc dar nu cred ca am o greutate normala am 40kg si 1.40 din cauza unei bolii...

| Uzzy1993 a răspuns:

In fiecare zi alearga cate 5 km, dar nu ca nebunu' sa-ti iasa sufletul, ci incet.Fa cat mai multe exercitii fizice pentrupicioare(genoflexiuni etc.).

| VlAdEmInEm a răspuns:

Fa pasii mai mari si ai grija sa nu topai mi s-a inamplat si mie dar eu sunt la atletism