| Anonymus3000 a întrebat:

Dupa ce imi scot ghipsul (peste o saptamana) ce exercitii ar trebui sa fac pentru recuperare? Si cand isi va revenii mana 100%? Va mai fi vreodata la fel ca la inceput? DAu funda va rog

Ps: Am o luxatie la cotul drept

6 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fai probleme fiindca vei recupera in totalitate. sfatul meu este ca parintii sa ia legatura cu un fizioterapeut care te va ajuta sa recuperezi mult mai repede.

| MadNNNeS a răspuns:

Stai linistit isi va reveni eu am cazut acum 2 luni la fotbal pe mana si mi-am rupt ambele oase ale antebratului, m-am operat, am facut recuperare si abia acum o saptamana mi-am scos tija si e totul ok.La tine nu va dura asa mult, pentru recuperare iti va spune doctorul daca e nevoie, dar nu cred.Bafta si ai grija la fotbalwinking.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Depinde de fractura. Eu am avut si mana si piciorul rupt. Piciorul sa refacut 100%, iar mana s-a sudat un pic gresit. ar fi terbuit sa fac o noua operatie ceea ce ar fi insemnat sa o rupa din nou. asa ca am preferat sa nu... oricum nu se observa nici un defect fizic si este la fel de buna ca una noua... Singua problema e ca mi-a ramas mie intiparit in creier ca a fost rupta si ca nu s-a sudat cum trebuie. Deci de recuperat o sa se recupereze 100%. Sper sa fi dat peste un doctor bun!

| edytzu4 a răspuns:

Eh, si eu am avut de atatea ori! Deci o sa mai fie exact ca inainte, dar o luna va trebui sa nu o foarte folosesti( ca sa zic asa ). In acest timp seara trebuie sa iti faca cineva masaj usor sub apa calda. Sa scrii incepe in 2 zile dupa ce o scoti! sper ca te'am ajutat. O sa fie exact ca inainte, dar la o lovitura mai rea te doare!

| Namastee a răspuns:

Nu este nimicoh go on Si eu am avut mana stanga in ghips pentru ca am cazut cu rolele.mi-am tinut bangajul apoi mi-am contiunat viata normalhappy

| Webbiexd a răspuns:

Nu stiu sigur ce exercitii dar iti va recomanda doctorul si despre mana pai...nu mai reveni cum era inaintevei scrie cu ea dar numai o poti indrepta cotul adica osul este luxat si nu se mai indreapta nu te va durea.
P.S:Nu incerca sa o indrepti ca se rupe mana.Crede-ma mamaia mea a patit asa si stiu.